• 1
  • 2
2022-10-28, 18:46
  #1
Medlem
CtrlAltDelThiss avatar
Immortal är ett norskt black metal-band från Bergen bildat 1989. Bandet har sitt ursprung i death metal-banden Amputation och Old Funeral, men i en delvis annan sättning började de spela black metal och bytte 1991 namn till Immortal. Medlemmar i bandet var då sångaren Abbath, gitarristerna Demonaz och Jørn Inge Tunsberg samt trummisen Armagedda (Gerhard Herfindal).

Efter några demoskivor och en EP så skrevs kontrakt med Osmose Productions och debutalbumet "Diabolical Fullmoon Mysticism" gavs ut 1992. Men det har blivit lite splittringar i bandet med åren.

2003 blev det avbrott i karriären bland annat eftersom Abbath hade problem med alkoholen. Men killarna återförenades och släppte nytt album men så blev det lite kaos igen och Abbath gick mot en "solo"-karriär istället med ett band i sitt egna namn.

Just nu är det Demonaz som är drivkraften och enda medlem som varit med sen starten av Immortal. Han skriver all text och musik och spelar gitarr samt sjunger (skriker).

Diskografin:

"Diabolical Fullmoon Mysticism" (1992)
"Pure Holocaust" (1993)
"Battles In The North" (1995)
"Blizzard Beasts" (1997)
"At The Heart Of Winter" (1999)
"Damned In Black" (2000)
"Sons Of Northern Darkness" (2002)
"All Shall Fall" (2009)
"Northern Chaos Gods" (2018)

Många anser att Immortal är ett av de mest klassiska banden inom den norska black metal-scenen. Vad tycker du om detta band och deras diskografi? Själv är jag väldigt förtjust i albumet "At The Heart Of Winter" och särskilt låten "Withstand The Fall Of Time".
Citera
2022-10-28, 18:55
  #2
Medlem
CtrlAltDelThiss avatar
Att jag gjorde tråden beror mycket på att Immortal har ett nytt album redo för release. Titeln är "War Against All" och det är åtta låtar som ska ut till publiken:

Tracklisting:
1. "War Against All"
2. "Thunders Of Darkness"
3. "Wargod"
4. "No Sun"
5. "Return To Cold"
6. "Norlandihr"
7. "Immortal"
8. "Blashyrkh My Throne"

När det ska släppas hittade jag inget om. Kanske i början av 2023? Det är ju lite synd att det är Demonaz som har axlar allt i Immortal nu för tiden, hade gärna sett att Abbath gjorde comeback, i alla fall sångmässigt.

The band ́s founder Demonaz states:
Citat:
"Immortal continues the style that was established and defined on our very first records. It ́s fast, furious, epic, and mighty Blashyrkh metal - the one and only way!
__________________
Senast redigerad av CtrlAltDelThis 2022-10-28 kl. 18:58.
Citera
2022-10-28, 19:42
  #3
Medlem
sonnenheims avatar
Första skivan med Immortal är ju rätt bra med låten A perfect vision of the rising northland. Pure Holocaust är också helt ok.

Länkar en klassisk intervju med Abbath
https://www.youtube.com/watch?v=ORey8ZYyaQU
Citera
2022-10-28, 19:53
  #4
Medlem
https://youtube.com/watch?v=R0wla6Q1elY

Roliga Abbath. Även när han springer på berget i videon t Blaskyrkh=Mycket mycket roligt.
__________________
Senast redigerad av Medievalchurch 2022-10-28 kl. 19:56.
Citera
2022-11-03, 20:35
  #5
Medlem
flaess avatar
Fantastiskt band på många sätt och vis. Jättetråkigt att det har skurit sig så rejält mellan Demonaz och Abbath. Hoppas att de forna dödspolarna hittar tillbaka till varandra, för utan Abbath så har Immortal ingen framtid. Att ersätta en så grymt karismatisk frontman är närmast ogörligt.
Citera
2022-11-03, 20:55
  #6
Medlem
AfroCondomFactorys avatar
Fattigmans versionen av Gene Simmons med ett stänk av Fleksnes och Spinal Tap: https://www.youtube.com/watch?v=McdD...nnel=Kvltpedia
Citera
2022-11-06, 23:42
  #7
Medlem
flaess avatar
18-åriga Demonaz och 15-åriga Abbath i replokalen år 1988 då de spelade i Old Funeral:

https://www.youtube.com/watch?v=2u-sX4mAG88
Citera
2022-11-10, 17:43
  #8
Medlem
CtrlAltDelThiss avatar
Var det 2013 som Immortal spelade live senast?
Citera
2022-11-12, 09:22
  #9
Medlem
Lyssnade igenom At The Heart Of Winter skivan igår, troligen min favorit med Immortal. Vilken håller ni högst?
Citera
2023-02-16, 22:12
  #10
Medlem
CtrlAltDelThiss avatar
Att bestämma vilken låt som lyser starkast på 1999-plattan "At The Heart Of Winter" är en svår uppgift. Det är ett riktigt bra album som norrbaggarna gav ifrån sig det året.

Tror ändå att det kommer ner till två låtar: öppninglåten "Withstand The Fall Of Time" eller titelspåret "At The Heart Of Winter". Båda har det där lilla extra som man så gärna vill ha. Visar verkligen upp den mångsidiga musikaliteten som bandet hade vid denna tid. Ingen av låtarna är kortare än 8 minuter. Titelspåret har mer stämningsfulla keyboards och svävar ut mer som helhet, känns lite lättsam och rockig, medans "Withstand The Fall Of Time" drar iväg mer åt black metal-hållet med isande riff. Lite tempoväxlingar bjuder den också på.

Det är vad jag känner just nu, om någon dag kanske jag har ändrat uppfattning.
Citera
2023-03-07, 16:51
  #11
Medlem
CtrlAltDelThiss avatar
Bandet börjar spåra mer och mer.

Horgh har lämnat Immortal, eller blivit ekonomiskt utkvitterad, och på det nya kommande albumet är det Kevin Kvåle som står för trummor. Kände inte till det namnet förut men kan väl utgå ifrån att han är kompetent nog för jobbet.

Demonaz sitter alltså ensam och trycker på låtskatten, förutom att Abbath brukar spela vissa Immortal-visor live med sitt egna projekt.

Kommer den nuvarande versionen av Immortal att ställa sig på scenen igen? Eller har det här gått och blivit ett rent studioprojekt? Ja, det vet vi inte förrän Demonaz tar bladet från munnen.
Citera
2023-03-08, 11:02
  #12
Medlem
Tunnan.och.Morotens avatar
Finns det inte redan en Immortal-tråd? Har ingen favvolåt men gillar blastbeat partiet i Tragedies Blow at Horizon. Mäktigaste titeln kan nog vara The Sun No Longer Rises

Edit: ja immortal är nog ett studioprojekt nuförtiden
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in