2022-10-18, 11:56
  #1
Medlem
Predaking55s avatar
Min mus tappar kontakt med USBn tittsomtätt
Har prövat 3 olika musar i alla USB portarna på datorn och det blir samma problem..
Tangetbordet däremot funkar i alla USB portarna utan problem dock

Det börjar bli ganska irriterande nu..

Nånsom vet vad felet kan vara?
Sitter med Win10.

Allla musar jag har ska vara felfria eftersom dom funkar på mina andra datorer.
Citera
2022-10-18, 12:27
  #2
Medlem
Skulle prova

1: Windows update och valfria updates

2: Uppdatera drivrutinerna

3: Sök efter Power Options - Se om USB Settings är Disabled och inte enabled (Kanske sparar ström who knows)

4: Device manager - Öppna upp Universal Serial Bus controllers - höger klicka och uppdatera.

5: Device manager - Öppna upp Universal Serial Bus controllers - kolla om den är bockad i för att spara ström

6: Device manager - Öppna upp Universal Serial Bus controllers - höger klicka och radera - starta om datorn för att installera om.

7: Ominstallera Windows
Citera
2022-10-18, 12:30
  #3
Medlem
Megaforces avatar
Kolla att det inte sitter någon annan usb-pryl som drar för mycket ström (mer än det är tilldelat av usb-huben) eftersom övriga usb-anslutna enheter då kan bli disconnectade.
Citera
2022-10-18, 12:59
  #4
Medlem
Du borde kunna se i Event Viewer vad det det är som händer (ur Windows synpunkt) när den tappar kontakten. Jag vet inte exakt var USB-event loggas, kanske under Windows Logs -> System?

Nu googlade jag lite, och det verkar inte som att Windows loggar USB-event per default. Så du kanske får testa något av verktygen som nämns här: https://superuser.com/questions/1096887/where-can-i-find-logs-on-recent-usb-insertion-in-the-event-viewer
Citera
2022-10-18, 16:13
  #5
Moderator
MondoBizarros avatar
Övriga dator- och IT-diskussioner --> Programvara: Windows
/Moderator
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in