Citat:
Ursprungligen postat av
Linalo1990
Det är verkligen jättekonstigt, har svårt att få ihop det. Den enda anledningen jag kan komma på som gör att de möjligen skulle klara att vara tysta (förutom att de faktiskt inte vet) är om någon skrämt slag på dem fullständigt. Tänker att få saker är mer motiverande än dödshot tex. Men jag vet inte, känns ändå märkligt.
Ja alltså att bli hotad kanske kan hålla någon på mattan i en dag eller två, men det kryper ju fram till slut ändå..
Det enda andra jag kan komma på är att de inte har något med det att göra, att någonting annat, något helt makabert hänt från att hon varit i JJ’s lägenhet och på väg hem.
Det är så sjukt skumt.
Någon var ju inne på att den andra tjejen eventuellt gått hem, vilket kan stämma, då är det ju faktiskt bara en som håller käften..
Det rimmar lite bättre i mina öron, att en håller mun och den andra inte har något att berätta..
Det är ju en sak som det var en person som suttit häktad, men nu är det faktiskt två stycken och yngre människor har en högre benägenhet att bryta ihop under förhör och faktiskt kvinnor också.
Detta talar emot all form av statistik och liknande.
Totalt unikum på så många sätt..