Citat:
Ursprungligen postat av
adina
Null har live nu igen och spelar upp samtalet som ska vara det med sonen , hon säger att det inte är hans röst
Ja vi har ingen aning om det är han eller ej. Den som ringde upp lämnade en hel del att önska sett till framförande, frågeställningar, bevis. Om jag hade blivit uppringd av en sådan person och inte vaknat på min mest nyfikna sida så hade jag på ett ungefär sagt "Du, jag vet inte vem du är men det är uppenbarligen något fel på dig så ring inte mig igen".
Men låt säga att killen är rätt Ermin/Emin/Armin/Amin eller vad han nu heter, så låter det som mamman är i sådan position att hon kommer förneka att han är "rätt son" av ren överlevnadsinstinkt. Null styrs inte bara av eventuellt klen psykisk hälsa, hon styrs av sin kultur och religion också där det är oacceptabelt att tappa kontroll över sina barn och familjebanden står över precis allt annat. Invandrarföräldrar i Sverige har oerhört svårt att acceptera att deras barn tar avstånd och oförmågan att acceptera slutar ofta med att barnen söker ID-skydd. Svenska föräldrar har lättare att respektera och acceptera barnens avståndstagande, även om det är en svår sorg.
När jag hörde Null för första gången bildade jag mig uppfattningen om att hon ljög. Det var uppenbart att hennes ursäkter saknade grund, hon vill egentligen inte ha hjälp, hon vill inte ha något annat svar än att sonen kommer tillbaka till henne med öppna armar, allt annat kommer hon förneka. När hon dessutom talade om att hon inte vet om pappan har kontakt med sonen och att hon heller inte bryr sig eftersom det enda som räknas är att hon inte har kontakt med sonen, ja då är korten lagda.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sneccan3
Väldigt tveksamt att den där GG i nulls live skulle vara utredare så som hon pratar med null. Hon sa precis att även om det är så att null skulle ljuga och sonen inte vill ha kontakt med henne så är hon en mamma och jag supportar henne fullt ut. Det är synd om henne.
Men hon tänker inte ett dugg på sonen som får värsta drevet efter sig av folk som söker efter han och null har till och med satt ”pris på hans huvud”. Folk för allt för att få pengar och en film på han. Tänk den paniken sonen har när han går ut. Och SÅNT stöttar en utredare..
Utredare? Vart och med vad? Visst, även knäppskallar kan skaffa sig en utbildning och ett avancerat arbete men de blir inte långvariga. Den där GG lade stor vikt vid att den påstådda sonen reagerade fel och därför inte kunde vara rätt son. En utredare av människor hade aldrig resonerat på det sättet och jag hade velat fråga varför utredare GG inte ville diskutera Nulls reaktion på det släppta samtalet, det sticker ut mer än den påstådda sonens reaktion i telefonen.