Citat:
Ursprungligen postat av McDuck
Vad spännande.
Du verkar förvirrad. En konvoj är inte en rad bilar med civila flyktingar eller en rad av civila flyktingar till fots. En konvoj är oftast i militär bemärkelse någon form av transport som fyller funktionen att leverera förnödenheter till fronten och hämta sårade. Att bomba sådana transporter är givetvis ett viktigt led i att säkra sina gränser och att minimera motståndet.
Då kanske det är dags för libaneserna att lägga av att skjuta raketer in i Israel nu och bygga upp sitt land?
Nu gnäller du över att Israel har en militärt överlägsen armé med helikoptrar, flygplan och artilleri. Israel använder artilleri, bombflygplan och infanteri tillsammans för att så snabbt som möjligt kväsa motståndet och minimera sina egna förluster.
Vilket litet blöjbarn du förvandlades till då
1. Spännande. Ja det var väl en intelligent kommentar då man inser att man är ensam sionistkramare som endast kan se en sida av konflikten. De flesta andra har en mer nyanserad bild av vad som händer.
2. Konvoj, jag tror du är förvirrad. Alla erkänner detta tragiska misstag som just ett misstag. Israel har bett om ursäkt för bombandet av CIVIL transport. Att ordets rätta ursprung är "ett antal handelsfartyg skyddade av örlogsfartyg för transport till sjöss" kan väl inte ha förvirrat dig såpass att du inte fattade? eller är du korkad?
3. Dom bygger upp landet nu. Och mitt svar var en replik på att du hävdade att alla civila gott hade kunnat lämnat byarna. Se bla punkt 1. Samt att många saknade medel för transport, infrastrukturen var sönderbombad. Förvirrad, tidsscenariot verkar svårt för dig.
4. Det var du som hävdade att de i "möjligaste mån" försökt undvika civila offer. Skitsnack. Det är precis som du nu skriver, man vill minimera sina egna förluster, förvirrad? vet du inte vad du skrev bara inlägget innan. Jag gnäller absolut inte på att man naturligtvis anv. vad man har, det är du som naivt försöker försköna verkligheten till något slags Israel kramar civila-krig. Blaha!
I övrigt verkar du ha svårt att fatta vad du läser. Hur kunde du få mitt inlägg till gnäll över Israel mm. Är du Odes alias eller?