Citat:
Ursprungligen postat av IvanLendl
Fy fan så mycket skitsnack. Tror du själv på det där är du bortom all räddning. Skickar lite nytt runkmaterial från det senaste massmordet du och Givati kan sitta och dregla över:
...
Lägg märke till alla 4-åriga terrorister som grävs fram.
Grejt.. verkar vara som om alla brunskjortor verkligen har gått igång dessa veckor. Ja.. hur jävla svårt är det att hitta bilder på döda människor. Du kan lika gärna googla fram en massa bilder från sprängda israeliska bussar, cafeer och restauranger.
Hezbollah
kan utnyttja propaganda och därför är de glada när nått som detta skett, Tillochmed Hezbollah-shejken vet om det och säger ju själv att sådana saker kan ske. Vi har ett krig.. en reguljär värnpliktsarmé utrustade med allt som finns. De bekämpar en lätt rörlig fiende som utnyttjar alla metoder som finns. En fiende som sätter sina raketavskjutningsramper vid en FN-bas eller bland vanliga byggnader. De vill gärna se skador som dessa. Men det fattar väl inte alla.. att när det faller artilleri och bomber så kan dessa hamna lite varstans iomådet. Pss som när Hezbollha drar iväg sina raketer söderut. Skillnaden är att en Kassam kanske har ett par hundratal meter som träffzon och en bomb har ett tiotal meter.. tillslut sker träffar som skadar andra saker än målet.. men detta är ett
krig och i krig dör civila! Det är ju den moderna krigsföringen i dessa områden! Vi har två parten - som båda gör sitt yttersta för att ha ihjäl varandra och då kommer den tredje partern imellan!
ps.. 2 självmordsbombare som försökte idag få sina 72 jungfruar stoppades av IDF vid Nablus. plus de som brännde ihjäl den 62-årige läkaren har också fångats in.