Citat:
Ursprungligen postat av
Doiten
”En person, född 2004, har nu begärts häktad misstänkt för delaktighet i mordet på en man i 40-årsåldern i Ronna i lördags, det meddelade Åklagarmyndigheten på torsdagen.”
https://svt.se/nyheter/lokalt/sodert...s-mord-i-ronna
På fredagen häktades en 17-åring, på sannolika skäl misstänkt för mordet på en 41-årig man i lördags.
Tonåringen är tidigare dömd för misshandel vid två tillfällen och satt i fjol häktad misstänkt för att ha kastat en handgranat som detonerade vid en bostad. Dådet tros ha varit riktat mot en tongivande person i Ronnafalangen. Den förundersökningen lades senare ner.
17-åringen har tidigare bott på SIS-hem eftersom myndigheterna oroat sig för hans utveckling och tilltagande kriminalitet. I slutet av förra året gjordes en vårdplan för honom. I den står: ”Det finns en stor oro att han har varit delaktig i en situation som vållat en annan persons död”