• 1
  • 2
2022-09-30, 22:45
  #1
Medlem
Kärnvapenkrig torde vara något av det värsta som kan hända mänskligheten. Men alla Hollywood-filmer och gammal Sovjetpropaganda till trots så innebär ett större kärnvapenkrig sannolikt inte slutet för mänskligheten. Jag har läst en hel del om kärnvapen, både böcker och forskningsartiklar. Princeton University har till exempel ganska nyligen gjort en simulering av ett kärnvapenkrig mellan USA och Ryssland och kommer fram till 91,5 miljoner döda inom några timmar. Betänk då att jordens befolkning är 7700 miljoner, EU:s befolkning är 450 miljoner, Rysslands 145 miljoner och USA:s 330 miljoner. Självklart kommer även fler dö sedan men det beror framförallt på hur bra folk är på att preppa inför ett kärnvapenkrig. Det viktiga jag vill förmedla här dock är att majoriten troligen kommar att överleva och att det lönar sig att vara förberedd.
https://www.icanw.org/new_study_on_u...ia_nuclear_war

Varför ni inte ska ge upp och tänka att kärnvapenkrig inte går att överleva:

Nu över till min plan på överlevnad för ca 2500 kr. Detta förutsätter att ni inte bor i eller nära ett strategiskt mål (centrala delar av storstad eller viktig militär anläggning eller hamn), vilket cirka 70-80% av befolkningen i Sverige inte gör och därför kan känna sig relativ lugna. Ni kommer sannolikt förlora elektricitet, internet och kanske efter några dagar se en hel del flyktingar beroende på var ni bor. Men det ni behöver i övrigt är följande:

  • Fyra vattendunkar (20 liter styck) för cirka 400 kr
  • Vattenreningstabletter (cirka 100-250 st) för cirka 100 kr
  • Konservmat (cirka 15 kg) för cirka 600 kr (till exempel köttsoppa, gulaschsoppa, vita bönor m.m.)
  • Torrmat (cirka 10 kg) för cirka 250 kr (till exempel pasta, ris m.m.)
  • Stormkök och T-röd för cirka 400 kr
  • Vevradio för cirka 300 kr
  • Ficklampa för cirka 100 kr
  • Olika typer av batterier för cirka 200 kr
  • Första hjälpen kit (inklusive vanliga receptfria läkemedel) för cirka 200 kr
  • Tändstickor (minst 10 förpackningar) för cirka 50 kr
  • Kontanter - minst 2000 kr

Summan av ovan blir 2600 kr för att vara exakt. Kontanter har jag ej räknat med i den summan eftersom det inte är pengar man förlorar utan dessa 2000+ kronor kan användas när du vill (om du inte längre känner ett behov).

I övrigt antar jag att ni redan har rejäla kläder och sängkläder för att bygga en liten koja i källaren eller liknande för att hålla värmen. Med allt detta borde ni kunna hålla ut i en månad och den första månaden kommer vara den värsta. Sedan kommer precis som efter förödelsen under andra världskriget, logistiken börja komma igång igen sakta men säkert och mat kommer fördelas. En viss matbrist kan nog uppstå så att man istället får utöka jakt och fiske med mera kraftigt under en kort övergångsperiod till att jordbruket och logistikkedjor kommer igång igen.

Borde inte MSB gå ut igen med uppmaning till folk att förbereda sig? Eller ni kanske redan är förberedda? Saknas något viktigt i listan?
__________________
Senast redigerad av rviqzqzq49 2022-09-30 kl. 23:01.
Citera
2022-09-30, 22:53
  #2
Medlem
KebabOchBearnaises avatar
Vill verkligen inte låta pessimistisk men tror nog att ca 50% hellre dör i en kärnvapenbomb än att prepppar för 2500kr och lever så i 1-3 månader
Citera
2022-09-30, 22:54
  #3
Medlem
auruns avatar
Jod?
Citera
2022-09-30, 22:57
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aurun
Jod?

Kaliumjodid är slutsålt från de seriösa ställen jag har sett. Det är också mest aktuellt för de som bor närmast strategiska platser (storstäder m.m.). Sen vill jag betona att om man råkar bo för närma så kommer det inte hjälpa ett skit för gammastrålningen (drabbar hela kroppen medan kaliumjodid endast kan skydda sköldkörteln - viktigt att följa instruktionerna från läkemedelstillverkaren), eldklotet eller tryckvågen. Bättre då att följa nyheterna och åka till släktingar, vänner eller liknande redan innan man tror sin strategiska plats ska bombas.

Sammanfattningsvis skulle jag säga att det kommer som en punkt en bra bit ner på listan. Har man inte mat och vatten eller vevradio bör man illa kvickt lösa det.
__________________
Senast redigerad av rviqzqzq49 2022-09-30 kl. 22:59.
Citera
2022-09-30, 22:57
  #5
Medlem
Onaniprodukts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aurun
Jod?

Det behövs inte vid radioaktivt nedfall från ett kärnvapen.
Citera
2022-09-30, 23:00
  #6
Medlem
Jakt och fiske? Du kan inte äta ett skit som kommer från naturen på flera år efter kärnvapen och dess avfall.
Citera
2022-09-30, 23:02
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av A.Stalker
Jakt och fiske? Du kan inte äta ett skit som kommer från naturen på flera år efter kärnvapen och dess avfall.

Som jag nämnde har över 2000 kärnvapen redan sprängts på denna jord. Du har alltså inte ätit en enda bit viltkött eller fisk sedan 1945?
Citera
2022-09-30, 23:05
  #8
Medlem
Vansterpartiets avatar
Kärnvapen är så otroligt glorifierade.
1. Det finns endast några tusental där majoriteten är fjolliga.
2. Jorden är otroligt stor.
3. Atomvinter är någon runkdröm för foliehattar ā lasse wilderäng.

Folk tror på riktigt att en kärnvapenmissil skulle ödelägga hela Sverige t.ex.
Citera
2022-09-30, 23:09
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rviqzqzq49
Som jag nämnde har över 2000 kärnvapen redan sprängts på denna jord. Du har alltså inte ätit en enda bit viltkött eller fisk sedan 1945?
Jamen dåså.
Ner i källaren för att käka ravioli och så fiskar vi på nätterna i pannlampans sken.
Citera
2022-09-30, 23:11
  #10
Medlem
auruns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vansterpartiet
Kärnvapen är så otroligt glorifierade.
1. Det finns endast några tusental där majoriteten är fjolliga.
2. Jorden är otroligt stor.
3. Atomvinter är någon runkdröm för foliehattar ā lasse wilderäng.

Folk tror på riktigt att en kärnvapenmissil skulle ödelägga hela Sverige t.ex.
Ingen tror nog att hela Sverige vore kört av en enda bomb men vi har sett kärnvapen i samhällen förr och vad det gjort. Idag är det en helt annan liga.
Citera
2022-09-30, 23:14
  #11
Medlem
Jag har ett elverk med fyra 200 liters fat med bränsle som driver mitt hus om strömmen försvinner så det enda jag behöver tänka på är, kontanter, en välfylld frys och kylskåp, och ett vapen för att hålla grannar och annat löst folk borta från mitt hus.
Citera
2022-09-30, 23:20
  #12
Medlem
Några frågor till dig nu, eftersom du tycks ha funderat ett par varv på detta.
Nåt sker, missiler? Bomber? I Sverige?
Eller? Nåt sker i alla fall.
Vi har våra konserver och vatten i bunkar.
Vart lagar man maten?
Kan man använda stormkök inomhus, eller måste man vara på innergården?
(el och gas har slutat funka)
Vi bajsar i plastpåsar vi lagt i en sophink, vad gör man av själva pajspåsen sen, när sopkärlen är fyllda och inte töms.
(Seriös fråga)
Om elen inte finns, så spelar det väll ingen roll om man har en vevradio radio masterna är ju utan el, vet att mobilmaster bara håller i nån timme vid strömavbrott så det spelar ingen roll om man har fulla powerbanks.
Vid kärnvapen måste man ju hålla hygien och byta till rena kläder, hur ordnar man detta?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in