Citat:
Ursprungligen postat av
SexgalenZombie
Konceptet fungerar förstås bara för människor som inte tycker mat och daglig varor är en kostnad att bry sig om i livet. Medelklassen och uppåt? Personer med god ekonomi som inte behöver vända på slantarna.
Konceptet fungerar för folk som på riktigt respekterar förpliktelsen kring ett avtal och respekterar andra människors rätt till sin egendom. Det kräver dock mycket av människan, särskilt om upplevelsen är att sin avtalsmotpart är rik och att man själv är fattig.
Människor i dessa områden verkar varken respektera avtal, individer eller klara av att bibehålla sin moral trots att man ser sig själv som förloraren.
Citat:
Tyvärr importerar Sverige fattigdom så då får man stöld problem.
Sverige importerar människor som är väldigt kollektivistiska I sin kontext. Tyvärr har vi inte lyckats övertyga dessa om att Sverige ingår i det kollektivet.
Citat:
En del arbetarklass eller bidragsklass är hederligt folk och skulle aldrig fuska, men jag tror dessa är sällsynta nuförtiden.
Allt handlar i grund och botten om risk/reward.