Citat:
Ursprungligen postat av
Gordon84
Hej! Ok, inget jag fått men jag har läst att många andra fått spända käkar osv och det påverkar öronen. Jag har spända käkar sedan långt tidigare men blivit bättre av avslappningsövningar och bettskena.
Det är lite svårare att känna sig trött när jag äter cymbalta. Jag brukar ta lite Propavan emellanåt och Imovane vid behov. Magnesium hjälper en del också då det är avslappnande. Annars sover jag rätt bra och är rätt så utvilad när jag vaknar jämfört med hur det var innan då jag var stendöd fram tills på förmiddagen typ. Så sömnen har nog blivit bättre men mest för att jag mår så bra generellt. Måste ta Cymbalta det första jag gör när jag vaknar och på helgen innan 9 annars blir det svinsvårt att sova. Men jag känner ju ingen direkt motivation till att gå och lägga mig kan jag väl säga.
Mådde illa så in i helvete de första 2-3 veckorna, fetångest vid insättningen, pissade med röven typ, och hade absolut noll matlust och kunde inte äta. Släppte sedan. Nu har jag mest dämpat hunger vilket är trist då jag tränar rätt mycket.
Äter 30mg vilket är väldigt lågt men skönt att veta att jag kan höja till 60 om det skulle bli sämre igen. Jag har GAD.
Hur känner du?
Jag vet inte riktigt vad jag har för diagnos mer än att jag har kraftig oro och ångest, sista året med ständiga självmordstankar och deppresion... Har ätit antideppresiva medel (seroxat och effexor) i över 20 år och har tidigare fungerat på dessa men det verkar som de slutade fungera för 3 år sedan.
Har den senaste tiden ätit Mirtazapin/seroxat/och effexor men inget har funkat för mig...
Jag har nu träffat ny läkare som satt in Cymbalta (just nu 60mg) som jag nu ätit i snart en månad och känner av massor av biverkningar, hoppas att dessa klingar av för de är ganska jobbiga.
Jag äter också 60mg Seroxat.
Jag har mindre ångest med Cymbaltan men är varken glad eller ledsen, känns som jag sitter i en bubbla och dessutom lock för öronen.
Hoppas på att illamående, halsbrännan, att jag inte kan sova och locket för öronen snart försvinner för det börjar kännas lite uppgivet för min del....