• 1
  • 2
2022-09-19, 21:16
  #1
Medlem
Lös innehåller ju mer snus i g räknat men jag tror dom flesta använder mycket mer en 1g som en portionssnus ligger på. Så jag undar vilket blir de facto billigast?
Citera
2022-09-19, 21:21
  #2
Medlem
dragon31s avatar
alla gör ju olika, får nog ihop 15 prillor i en lös dosa som kostar 50 spänn (40 gram tror jag) och det är ju även över 20st prilllor i portion
Citera
2022-09-19, 21:23
  #3
Bannlyst
Kramar du eget snus så gör du garanterad större prillor än vad du får när du tjackar smurfblöjor, såvida du inte har en överläpp som en 7 åring.
Citera
2022-09-19, 21:27
  #4
Medlem
jesussugers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dontcopymyname
Lös innehåller ju mer snus i g räknat men jag tror dom flesta använder mycket mer en 1g som en portionssnus ligger på. Så jag undar vilket blir de facto billigast?
1,1g per portionsnus för att vara exakt samt att dosan innehåller 22g
När jag snusade lös så vägde jag min prilla för att se hur mycke snus man kramade ihop, den låg mellan 1,5-2g per prilla.
Citera
2022-09-19, 21:29
  #5
Medlem
psykoshippiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jesussuger
1,1g per portionsnus för att vara exakt samt att dosan innehåller 22g
När jag snusade lös så vägde jag min prilla för att se hur mycke snus man kramade ihop, den låg mellan 1,5-2g per prilla.
0.8-1g är standard-mängden i portioner. 20*0.8=18g per dosa är absolut vanligast. Lössnus har
Citera
2022-09-19, 21:31
  #6
Medlem
jesussugers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psykoshippien
0.8g är standard-mängden i portioner.
Inte enligt info på min snusdosa( general portion extra stark ), där står det 1,1g per prilla/snus
Citera
2022-09-19, 21:34
  #7
Medlem
psykoshippiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jesussuger
Inte enligt info på min snusdosa( general portion extra stark ), där står det 1,1g per prilla/snus
Se edit. Och jo det gäller.
Citera
2022-09-19, 21:34
  #8
Medlem
Kapitalistkalles avatar
Lössnus håller längre tycker jag. Portionsdosor gör man ju åt på en eftermiddag. Och obekvämt är det med.
Citera
2022-09-19, 22:23
  #9
Moderator
Mr.Woodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kapitalistkalle
Lössnus håller längre tycker jag. Portionsdosor gör man ju åt på en eftermiddag. Och obekvämt är det med.
Plus att man tar två eller tre åt gången.
Citera
2022-09-19, 22:54
  #10
En påse swedsnus extra stark (portion) räcker ca 2 månader för mig, kostar runt 300kr. Tycker bara det är jobbigt med lös trots att det smakar bättre, lyxar med en dosa General lös nån gång ibland.
Citera
2022-09-19, 23:19
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LiteKonstig
En påse swedsnus extra stark (portion) räcker ca 2 månader för mig, kostar runt 300kr. Tycker bara det är jobbigt med lös trots att det smakar bättre, lyxar med en dosa General lös nån gång ibland.
Håller med dig där, lös smakar bättre men är för bökigt att använda till vardags
Citera
2022-09-19, 23:21
  #12
Medlem
Pruttmuffs avatar
Lös är dyrast då man tar större prillor.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in