2022-09-13, 06:00
  #973
Medlem
Witkos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZebraTigerZebra
Vet du vad? Det var inte ett dugg roligt och inte ett dugg professionellt. Dom är ju avskräden, det finns inte så mycket mer att skriva om dom. En bunt med avskräden som älskar hitler och hatar invandrare...trots att dom köper pizza på turkshoppen varje helg, köper produkter från invandrarländer och runkar till interracial på pornhub.
Du behöver inte berätta om din egen vardag i dolda ordalag, men tack iaf.
Citera
2022-09-13, 06:22
  #974
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ZebraTigerZebra
Inte det minsta. Eran humor är kiss och bajs åldern...men vad fan ska man förvänta sig av några jävla avskräden till människor...skogahuggare eller vad fan är ni för några? Har ni stött på big foot än eller?
Gulligt. Simhall på dig ockå
Citera
2022-09-13, 06:36
  #975
Medlem
rotesaus avatar
Nu är väl "Hell Seger" egentligen ett slagord använt av vikingar kring 700 år e.KR.
Tysklands nazister var ganska duktiga på att sno både slagord och symboler ur historian.

Ny prägel på sådana symboler och slagord existerar pga nazisternas tydliga markering i historian, så det är egentligen inte klädsamt av mer eller mindre viktiga företrädare för ett politiskt parti som försöker tvätta bort sin naziststämpel, att använda sig av dylikt. Kopplingen blir så direkt stark.

Jag får inte samma koppling när jag kliver in i en gammal ASEA-hiss i någon gammal fin kåk, för där saknas relevansen helt.
Citera
2022-09-13, 06:42
  #976
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leif0
För karkiainen gick det bra att heila och lyssna på vitmaktmusik

Så jävla bra gick det väl ändå inte när det blev en rikstäckande nyhet?

Detta handlar dessutom om en aktiv politiker på valnatten och det andra ett barn.
Till och med du borde se vissa skillnader.
Citera
2022-09-13, 06:49
  #977
Medlem
Förstår er inte...
Helg seger är väl ingenting i jämförelse med hur hon låter på rösten. Tycker det är nog med anledning för att hon ska bli utkastad. Omöjligt att se på Riks TV när hon är med.
Citera
2022-09-13, 06:50
  #978
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cykelstall
Hahah, på vilket sett är det likt "Helg seger"?

Från ett gammalt nazistparti. Kom igen...

Jämför det med att ALLT vinklas när det kommer till SD! Kan bara själv säga att jag sagt det flera gånger detta året då mitt lag i allsvenskan spelat på helgen o jag då sagt exakt dessa ord… o jag är så långt ifrån nazist man kan komma.

Därför jämförelsen att det alltid skall vinklas bland er Vänster folk. O just det att skulle ngn hålla på Tyskland i fotbolls VM så e jag säker på att en tråd startas på Flashback.

Fokusera lite mer på Vänster packet o deras ungdomsförbund som öppet hyllar kommunismen, bodde granne med en dam en gång som flydde Budapest efter kommunisterna intåg…. Fast i eran värld e den den goda sidan
Citera
2022-09-13, 07:02
  #979
Medlem
AbortRetryIgnores avatar
En inblick i politikernas värld. Fester där alkoholflödet får förnuftet att sina i partiernas egna Eurovision-"green room".

Varför är det feststämning kontrasterad med statistik? Det sistnämnda är ett område som bara roar några få. Att sitta och titta på TV när andra festar? Jag kan i alla fall ha roligare.

Grodor hoppar ur munnen på en tjej som sedan skyller på alkoholen. I nyktert tillstånd ljuger hon alltså om vem hon är och vad hon står för. "Ung och dum" eller "full och dum" är inte godtagbara ursäkter för ett opassande beteende. Men felet är att man har journalister som direktrapporterar.

Valresultatet torde bara intressera politiker. Således borde det räcka med en kort redogörelse när rösterna färdigräknade. Vad vanligt folk har för nytta av uppvisning av hur procent av röster påverkar maktfördelningen eller hur promille av alkohol påverkar människor ställer jag mig frågande till. Demokrati är inte underhållning. Demokrati är ett verktyg för förtryck och det är extra tydligt nu. Om det är så fredligt, som ni demokrater hävdar, varför omtalas det alltid i krigsretorik?
Citera
2022-09-13, 07:04
  #980
Medlem
Är det nån som tror att hon är nazist, och att detta är en freudiansk felsägning?
SD har väl minst 20 000 medlemmar.
Dom får medlemstidning, där står det nolltolerans mot rasism.
Om SD har en hemlig agenda bör väl åtminstånde medlemmarna få ta del av den.


Stenevi med fler kallar Åkesson för nazist i TV.
Expressen letar vid varje val upp något man kopplar till nazism och SD.
Expo kallar också SD för nazister

Centern var ett äkta nazistparti.
S var halvnazistiskt med rasbiologiska institutet.
Om tidningarna lika intensivt letade nasse anknytningar där skulle det också finnas.

Sen har vi alla extremislamister i olika partier.
Som det inte skrivs om.

Det är klart att detta är en provokation mot alla som driver en aktiv brunsmetning mot SD.

I USA så är man " nazist" om man säger lets go Brandon.

Sluta leta nazister där det inte finns några.

Är man nazist så går man med i Nmr.
Citera
2022-09-13, 07:05
  #981
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PastorBolognese
På omni står det ju "Till Expressen säger Fallenkvist att hon ville spela på ”medias sedvanliga övertolkningar”".

Det betyder ju att hon visste exakt vad hon gjorde och försöker bortförklara det.

Bortförklara? Behöver hon ens det?
Ett utmärkt exempel på självdistans. Jag hade gärna festat med människan.
Citera
2022-09-13, 07:10
  #982
Medlem
Fritjoffanderssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ---xOOx---
Aj, sorry men du bekräftar bara dumsvensken.


Du som är en smart svensk kan ju förklara hur det ligger till? Hon är alltså inte en dum bimbo som gjort bort sig på fyllan utan hon är: vadå? En spion från nazityskland som legat nedsövd i is de senaste 70 åren och har kommit för att hjälpa nazisterna i Sverige Sd ta över makten? Kom igen ibland är saker precis så som det ser ut
Citera
2022-09-13, 07:16
  #983
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ---xOOx---
Feltolka? Jag kan för det första garantera att jag är mer tysk än dig med en långt större förståelse för det tyska språket, jag har släktingar som flög i luftwaffe under ww2 och jag vet exakt vad de tyckte om orden medan de levde men snälla ge mig din tolkning horunge.


Och ändå har du inte fattat att horunge är ett blatteuttryck som ingen normal människa använder. Jomenvisst.
Citera
2022-09-13, 07:21
  #984
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZebraTigerZebra
Inte det minsta. Eran humor är kiss och bajs åldern...men vad fan ska man förvänta sig av några jävla avskräden till människor...skogahuggare eller vad fan är ni för några? Har ni stött på big foot än eller?


Och här kommer intelligentsian....
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in