Citat:
Ursprungligen postat av
Harry_
Har två exakt likadana datorer där jag har XP från fabrik i ena och i den andra installera polare Linux för att testa
då har han tydligen formaterat hela HDD inkl partionen där själva återställningsfilerna finns för att återställa tillbaka till XP.
har nu tagit ut HDD från Linux och tänkte lägga in XP igen för att jag använder felkodsläsare för bilar
hur kan jag backup/kopiera verkligen 1 till 1 inkl. partitionen från fungerande dator till lösa HDD så jag kan få liv i extra datorn?
fungerar det om jag tar ut den fungerande HDD och kopierar hela innehållet till den andra eller måste man använda program?
tackar
Att föra över ett modernt operativsystem för hand med en filhanterare är väldigt omständigt eller nästan omöjligt.
Jag skulle göra som en del andra redan har föreslagit. Det finns ett antal mjukvaror för att klona en hårddisk.
Det enklaste skulle vara att ladda ner en CD avbild på t.ex. Symantec Norton Ghost.
Jag testade precis en sådan avbild från Internet Archive och den fungerade utmärkt. Leta efter Norton Ghost Corporate.
https://archive.org/details/software
För er som inte känner till sidan, så kan materialet lagligen laddas ner.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Internet_Archive
Citat:
Internet Archive är en webbplats med ett arkiv som är tillgängligt över Internet. I webbplatsen ingår Wayback Machine med arkiverade kopior av olika webbplatser från 1996 och framåt, samt arkiverade ljudband, datorprogram och filmer, som antingen inte har upphovsrätt eller har en Creative Commons-licens.