Enligt en nylig gjord rapport tros den nya reaktorn på 1600 MW vara återbetald inom 5 år och sju månader enligt en kalkyl av Helsingin Sanomat.
https://www.hs.fi/talous/art-2000008990961.html
https://www.hs.fi/talous/art-2000008990061.html
"En överslagsberäkning baserat på totalbudgeten 8,5 miljarder euro, en årsproduktion på 13 TWh el och ett elpris på 117,80 euro/MWh (genomsnittspriset i Finland hittills i år) landar i vart fall på en återbetalningstid på nämnda fem år och sju månader."
https://second-opinion.se/olkiluoto-...e-investering/
Dock, en exakt ekonomisk kalkyl går inte att göra för Olkiluoto 3, redan av det skälet att ingen i dag vet vilket det slutliga priset på projektet blir. Så enligt:
"Utgår man från den prislapp, 11 miljarder euro, som den kärnkraftskritiska World Nuclear Report anger som de totala kostnaderna för kärnkraftverket, förlängs återbetalningstiden till sju år och två månader."
Helsingin Sanomat har inte gjort några räntekostnadet i sina kalkyler, men även med dessa inräknade och andra osäkerhetsfaktorer så är Olkiluoto 3 ändå en lysande affär.
"Också med fjolårsnivån på elpriserna i Finland, 72,3 euro/MWh, får kalkylen anses ge hyfsat resultat: för 11 miljarder euro blir återbetalningstiden då elva år och åtta månader."
Detta utifrån tanken att reaktorn ska användas i 60 år! Så i VÄRSTA FALL så kommer 50 år utav 60 att bli ren vinst och DETTA med en av de stora och högeffektiva reaktorerna som förvisso är ny till sin konstruktion och har tagit tid att bygga.
Vidare så har enligt en artikel i Dagens Industri Vestas, den danska vindkraftsindustrins stora tillverkare stora problem. Kostnader för transport och tillverkning (stål) har gjort att produktionen ökat i kostnader med 10-40% och Vestas är OROLIGA när politiker börjar säga att de ska öka stabil och effektiv elproduktion igen med kärnreaktorer och kolkraftverk för det gör elen billigare och hela den ekonomiska kalkylen för vindkraft helt jävla olönsam.