Citat:
Ursprungligen postat av
flanders
Det är löjligt att förutsätta att alla har belånat sig till max på öret. Två löner på 50k krävs för ett 6 msek lån om man har barn och studielån. Sannolikt har man lite mer än så och sitter uppemot 80k netto. 14k räntor, 10k amortering och 5 i drift. Efter det har man någonstans lite under 50k kvar att sätta sprätt på.
Alla de jag sett när jag letat hus som sålt och varit runt 35-40 har haft 50-60% belåningsgrad. Och det är efter 2022 års nedgång.
Grejen är att det inte är dem du sett som är 35-40 med 50-60% belåningsgrad som är oroliga. Utan de är den klicken(som absolut inte är alla) som sitter med höga skuldkvoter. Nu är räntan 3x mot vad de räknade på när de flyttade in, samtidigt som de blir kostnadsattackaderade från alla andra håll och kidsen vill börja spela hockey, det är stressande. De klarar fortfarande kostnaderna och de kommer klara ännu högre kostnader.
* Problemet ligger i att majoriteten av deras kapital ligger i bostaden och det eroderas.
* Blir någon av med jobbet så motsvarar endast fasta kostnader hela den andra personens lön, istället för att de skulle kunna gå runt på 1 persons lön för bara 1 år sedan.
* Separera är en total mardröm för då skulle ingen av dem ha något.
* Det går inte att flytta om man inte trivs, utan att gå ned i standard för att stor del av insatsen för dessa har försvunnit.
* Du vågar inte byta jobb och vara först in(som inte var något problem för 1 år sedan).
Det är låångt ifrån alla och även med 7% ränta kommer de ha råd att betala men de ser sin
LIVSKVALITÈ försvinna snabbt.. Och precis som du säger så vill inte folk offra 5-10 år i HR i betongen för att träffa en potentiell botten utan de vill
LEVA. och det är beklagligt att det främst är yngre. Man kan argumentera för att de får skylla sig själva men det är en annan diskussion..
Läste förövrigt en artikel från USA som jag inte kan hitta där de frågade folk(millenials) som under pandemin köpte hus hur de kände och de flesta var missnöjda. Eftersom priserna rusade så köpte vad de precis hade råd med i stadsdelar de egentligen inte ville bo i och hus med alldeles för stora renoveringsbehov för dem att hantera och de hade inte räknat med de "oväntande" kostnaderna att driva runt ett hus. Jävligt naivt, men inte kul för dem och det finns anledning för dem att oroa sig.