Sedan har GM redan ett trackrecord av övergrepp och överfall i skola och cykeltunnel så skyldig är han redan samtidigt som polisen har medgivanden. Nu återstår bara teknisk bevisning och åldersbedömning.
Ingen är skyldig tills motsatsen bevisats. Det är liksom en självklarhet. Pöbeln avgör inte vem som är skyldig till brott det gör domstolen. När domslut har ägt laga kraft. Barn under 15 år straffas inte och sätts inte i fängelse. Där är vi just nu tills vi får andra uppgifter om hans ålder.
De har flyttat fanskapet från Skellefteå till okänd ort för att de inte vill oroa barnföräldrar där. Men då oroar de i stället alla barnföräldrar i hela övriga Sverige.
Nä, jag tror inte man behöver oroa sig för just denne våldtäktsneger i närtid, det är förmodligen få som är under större uppsikt just nu. Däremot finns det några hundra tusen andra våldsbenägna babbeluringar från diverse importerade kaoskulturer som går lösa utan minsta kontroll.
Ingen är skyldig tills motsatsen bevisats. Det är liksom en självklarhet. Pöbeln avgör inte vem som är skyldig till brott det gör domstolen. När domslut har ägt laga kraft. Barn under 15 år straffas inte och sätts inte i fängelse. Där är vi just nu tills vi får andra uppgifter om hans ålder.
Problemet är väl att om hans ålder fastställs till att vara under 15 år så kommer aldrig någon domstol in i bilden så ingen kommer kunna fastställa den vägen om han är skyldig eller oskyldig.
Det stod redan runt 14 tiden på SR, och TT är alltså den som fått mail. Det är snarare så att du söker halmstrå och försöker få det till att hotbilden inte finns mot pojken med familj. Det lades inte till ett skit på SR så enkelt är det. Förhåll dig till fakta och ingenting annat.
Det finns gott om andra här i tråden som du kan gräla för att de inte håller sig till fakta, och tråden skulle må bättre om vi slapp deras gläfsande.
Jag jämförde de TT och SR artiklar som jag har sett lagts upp här.
TT med citaten:
Citat:
...misstänkte pojken är i en annan del av landet eftersom det finns en hotbild mot honom och hans familj.
– Det är en trygghetsskapande åtgärd, säger lokalpolisområdeschefen Lars Westermark.
Så jag vidhåller att TT mailet kom efter uttalandet till SR efter vad jag kan se. Om du har andra länkar att erbjuda är jag idel öron, men i själva tråden diskuterades i alla SR först och TT senare om jag inte har missat något.
Lars Westermark: "Vi kan eh, väl informera om eh, den misstänkte inte längre befinner sig i polisområde Västerbotten, alltså inte i Västerbottens län, utan är på annan plats i landet."
Reporter: "Och kan vi säga om han är där med familj eller om han har blivit omhändertagen av sociala myndigheter?"
Lars Westermark: "Eh, ja det är ingenting jag vill kommentera runt ikring detta, utan vill bara bekräfta att han inte längre befinner sig i polisområde västerbotten å alltså inte i *djup suck* i själva lokalpolis område Skellelefte heller va, så ni (mummel)"
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Han säger "... i själva lokalpolis område Skellefteå heller va, således"
Runka inte för mycket till detta. Vi vet inte alls vem som är gärningsman, eller ens vad som har hänt. Rykten är allt vi har. Gärningsmannen kan heta Nils Nilsson eller Abdullah Abdullahsson. Statistiken talar för en Nils istället för en Abdullah, det är vad vi vet i nuläget.
Fullständigt felaktig fakta eftersom personer med icke-svensk påbrå har MYCKET stark överrepresentation när det kommer till överfallsvåldtäkter. Ta reda på fakta innan du glappar !
Problemet är väl att om hans ålder fastställs till att vara under 15 år så kommer aldrig någon domstol in i bilden så ingen kommer kunna fastställa den vägen om han är skyldig eller oskyldig.
Är han närmare 15 kommer åklagaren garanterat ta till en bevistalan. Då kan domstolen reda ut skuldfrågan och socialtjänsten avgör vilka vårdinsatser det kan bli.
Är han 15 kan han dömas till sluten ungdomsvård.
Det stod redan runt 14 tiden på SR, och TT är alltså den som fått mail. Det är snarare så att du söker halmstrå och försöker få det till att hotbilden inte finns mot pojken med familj. Det lades inte till ett skit på SR så enkelt är det. Förhåll dig till fakta och ingenting annat. Det finns en hotbild mot pojken och hans familj.
Publicerat idag kl 14.42
Som sagt, diskussionen handlade om att texten på SR har ändrats i efterhand, efter att TT mailet skickats ut.
Ja, invandrare är överrepresenterade i brott (eftersom de i högre grad än andra lever i utanförskap). Och ändå begås majoriteten av brott av icke invandrare. Kan du matematiskt förstå detta? Annars förklarar jag gärna
Det är en rätt lång kedja och det är sanslöst många grova brott som begås i Sverige nuförtiden. Lite växtvärk och saker som helt enkelt tar sin tid, som att det är barn som är inblandade.
Vi får bara vara glada för att polisen inte letade upp ett svenskt syskonpar att snabbt lägga skulden på istället för den uppenbara gärningsmannen som råkar vara invandrare.
Svårt att göra det lika smidigt som då, när flera vittnen kan knyta MGM här till platsen nu. Så det var ju tur.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!