Citat:
Ursprungligen postat av
Marxistfittan
Det föreligger sig så att min urinblåsa är väldigt liten och jag är kissinödig nästan hela tiden. Idag började tankarna snurra angående just den punkten och frågan om urinblåsan kan spräckas väcktes. En del organ kan spräckas (eller kanske alla) likaså töjas ut. Jag behöver träna upp det här för min ekonomi kommer annars gå åt fanders då jag hela tiden behöver söka upp en toalett och betala för att gå på toaletten. Mina frågor lyder:
1. Kan jag träna upp min blåsa så att den töjs ut och rymmer mer?
2. Om jag tränar blåsan för hårt, kan jag då råka spräcka urinblåsan?
3. Om blåsan spricker, vad händer då? Sprutar det urin överallt?
Ja du kan träna upp din urinblåsa, det kallas kort och gott för blåsträning och går ut på att försöka hålla sig längre och längre.
Urinblåsan är en muskelpåse och när man kissar ofta så krymper den, men den kan också töjas ut om man tränar sig i att hålla sig.
Blåsträning gör man primärt hemma, eller när du har nära tillgång till toalett så du kan slappna av så mycket det går, trots att du är väldigt kissnödig, och känna dig trygg i vetskapen att det inte blir en katastrof om du råkar kissa på dig.
En bra sak att göra är att mäta din blåsvolym nu, innan du börjar träna.
Kissa i ett mått och se hur mycket blåsan klarar att hålla när du är kissnödig, sen mäter du igen när du hållit på ett tag.
En normal blåsvolym när man är ”normalt” kissnödig är 3-4 dl.
Är det så att du har enorma problem att hålla dig och kanske t.o.m. kissar på dig så behöver du sannolikt blåsdämpande medicin. Den dämpar signalen av kissnödighet till hjärnan så man kan hålla sig längre.
Sök din VC om det är så att du behöver det.
Nej du kan inte spräcka din urinblåsa, den är extremt rymlig. Har själv haft patienter med ca sju liter i blåsan…utan att den brustit. Den får dock skador av såna mängder.
Sen är det förstås möjligt att göra det men då handlar det om extrema mängder, många många liter.
Brister blåsan är det ett akut tillstånd eftersom urin läcker ut i bukhålan med stor risk för infektion och blodförgiftning. Men som sagt, har aldrig varit med om det och jag har jobbat med urologi i många år.