Om jag ska lista upp mina favoriter så ser det ut som följer:
Kistagrossen: Har inriktning på mellanöstern, men har även massor med indiska matvaror, samt en liten hörna med latinoprylar. Har även vissa indiska färska grönsaker såsom drumsticks, omogen mango och liknande. Hit går jag ofta.
http://www.kistagrossen.com
Matvärlden: Ligger i Tensta centrum och är en del av matrebellerna. Har ofta med mina mått mätt "udda styckningsdetaljer" av djur såsom komage, lammnjure, testiklar och liknande. Inget för mig, men säkert bra för den som är intresserad. (=berätta gärna vad man kan laga) Denna butik kan dock ha roligt sortiment av fisk, vilket intresserar mig mer.
Veddesta Livs: Ligger i Veddesta Centrum och har ett bra sortiment av kryddor till de bästa priser jag har sett. Förpackningarna är dock i många fall stora..
Oriental Supermarket: Detta är asiatbutiken numero uno i Stockholm med ett sortiment som är helt galet.
http://www.orientalsupermarket.se/
Hong Kong Trading: Hong Kong Trading ligger på Olofsgatan, ett stenkast från Oriental Supermarket vid Hötorget och är ofta mycket billigare. Kolla här först efter asiatiska matvaror.
Himalaya Livs: Om det är så att indisk mat är det du snöat in på så är det hit du ska gå för kryddor. Valhallavägen 75.