Citat:
Ursprungligen postat av
Milton.Mills
I ett sådant läge hade elpistol varit bäst. Svårt att föreställa mig att bilföraren som sitter i 45 graders vinkel från konstapeln skulle hinna plocka upp pistolen, rikta den 45 grader mot polisen och sedan avfyra innan polisen skjuter ihjäl honom. Nej det känns som klart övervåld från polismannen. Som sagt tasra hade fungerat lika bra för att neutralisera bilföraren.
Vad lever du i för låtsasvärld?
En elpistol gör inte alltid sitt jobb när någon har kläder på sig. Är personen dessutom hög är det inte säkert det har någon inverkan alls.
Det vore rent av tjänstefel att inte skjuta skarpt i det läget.
Varsågod
https://www.youtube.com/results?sear...olice+activity Titta igenom och se vilket jävla helvete en del poliser råkar ut för. Där ser du även varför dom är så snabba på att avfyra pistoler, liksom varför det skjuts 10-20 skott och inte bara 1-2.
Tror inte riktigt du förstår hur snabbt det kan gå att dra en pistol och rikta den i rätt riktning och avfyra.
Skott dödar inte omgående för det mesta, blir du beskjuten kan du oftast hinna besvara elden. Är det värt att ta den risken?
Olyckligt att familjen var med. Lyssnar man inte på polisens tilltal och inte följer det man blev lärd när man fick sitt concealed carry permit får man faktiskt skylla sig själv.