• 1
  • 2
2022-07-03, 05:25
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mrmisantrop32
Hej

Vem av dessa två herrar föredrar ni? Båda två har 4 oktaver i sitt röstomfång. För mig så känns det som att Bruce kan ta högre toner i bröstklang än vad Halford kan men att Halford har mer kontroll över sitt högre huvudklangsregister.

Jag tycker Halfords höga skrik är mer vansinninga och råa än Bruce mer teatraliska stil. Halfords skrik känns mer. För min del vinner Halford även om Bruce oxå är grym och en legend.
Citera
2022-07-03, 06:04
  #14
Medlem
Man kallas inte för Metal God utan anledning. Rob är helt makalöst bra, jag är förvånad att han fortfarande är så bra trots att han passerat 70 och inte direkt varit snäll mot sin röst genom åren.
Citera
2022-07-03, 08:57
  #15
Medlem
Rob utan tvekan. Otroligt stark och dynamisk pipa. Kan lyssna på karln i timmar i sträck, men Maiden orkar jag Max 3 låtar på raken.

Har alltid tyckt att Bruce låter forcerad, lite av en gaphals. Han drar mer åt det hysteriska Dio-uttrycket.

Sen blir jag kanske lite partisk åt Rob pga att jag gillar Priests hela sound betydligt mer. Maiden blir för mycket av Steve Harris’ bas-galopp.
Citera
2022-07-03, 16:23
  #16
Medlem
Rebali179s avatar
Skulle nog säga Bruce i mitt fall ,
Men man kan inte jämföra Äpplen med Päron. Det går ju inte
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in