Citat:
Ursprungligen postat av
KoralEW
Alright, tack för svaret. Alltid intressant att höra hur folk resonerar kring vad som är ok och inte ok.
Men om jag uppfattat det rätt så tycker du det är ok med incest så länge det sköts privat.
Då blir min nästa fråga, vad tycker du om en minderårig som är 12-15 år gammal och vill ha ett sexuellt förhållande med en 50 åring. Är det ok också så länge det sker privat med samtycke?
Skulle aldrig ge incestpar böter för felaktigt förhållande. Jag anser inte att 12-15 åriga får smutsa ner sig med en 50-åring. Jag skulle inte vilja se att folk köra på 18+70 relationer för jag tycker det är skamligt. Personligen tycker jag 5-års skillnad är gränsen för skamligt.
Förstår dock att biologiskt sätt bör vi ha par relationer med någon äldre tjej, för att mannen har kortare liv statistiskt. Tyvärr gillar manen oftast yngre tjejer och tjejerna gillar äldre killar, dessutom fungerar samhället mer optimalt så, för ökad inkomster med ålder och bättre återhämtning för yngre tjejer att föda.
Om jag skulle skrivit lagen skulle 15-åriga få ha sex med upp till 17-åriga, 18-åriga med 24-åriga och 25-åriga med 29-åriga, 30-åriga och upp fritt. Det handlar om mental mognad och konsekvens tänk. Dessa skulle kunna delas upp i olika kategorier ungdom, ny-vuxen, ung vuxen och vuxna. Blir förstås en utmaning att läsa ålderstecken. Nåja.