Citat:
Ursprungligen postat av
Vovloman
Vet inte om jag fått detta om bakfoten eller, men va det inte en av USA:s delstater som ansökte om Zyklon-B som avrättningsmetod?
Dock fick man avslag då metoden ansågs som inhuman då det krävs sådan enorm koncentration av gasen att det inte är praktiskt genomförbart.
Detta va mer en ”ögonöppnare” för att klargöra detta va ett avlusningsmedel, och inte ett ”massavrättningsverktyg”.....
Jag är inte säker på om amerikanska delstater sökte implementera just produkten Zyklon B för avrättningar, men däremot användes ju vätecyanid, som är den aktiva ingrediensen i Zyklon B, i flera årtionden efter kriget för att avrätta fångar i amerikanska fängelser.
I boken
The Last Gasp av forskaren Scott Christianson, som utforskade gaskammarens användning i USA under 1900-talet, så framgår att amerikanska fångar utsattes för en kraftfull dos på ca. 3,6-4 g/kubikmeter, vilket alltså är betydligt lägre än den abnormt höga koncentration som Rudolf Höss påstår användes i "gaskamrarna" i Auschwitz, vilket alltså understryker argumentet om den enorma slösaktigheten som därmed tillskrivs SS. Det mest anmärkningsvärda är att den genomsnittliga avrättningstiden i USA, när offret utsattes för en dödlig dos rakt upp i ansiktet, var ca. 10 minuter. Ibland kunde avrättningen ta avsevärt längre tid, om fången t.ex. höll andan eller vred ansiktet bort från HCN-gaserna.
Samtidigt påstår t.ex. Rudolf Höss i ett förhör att fångarna dog "omedelbart" när gasen introducerades i rummet. Andra vittnesmål gör gällande att fångarna avled efter 1-10 minuter, en fullständigt orimlig avrättningstid i sken av hur gasen påstås ha släppts ned i ett hål i rummet och sedan långsamt förångades.