Citat:
Ursprungligen postat av
UyCVswHfsnM2z3nH
Jag hade framförallt Epsteinfallet i huvudet när jag skrev det. Ingen blev dödad i den härvan, ändå kallar de sig "Epstein survivors". Om du var med i Estoniakatastrofen eller 9/11 kan du rimligtvis kalla dig för överlevare eftersom massa folk dog där, men när man använder den termen där det inte hör hemma så gör man det för att man vill vara ett större offer än man är. Epstein var inte ens pedofil men det epitetet används ändå, återigen för att få en dålig situation att verka värre än den var, för att maximera offerskapet.
Jag stör mig på att man tjänar på att visa sig svag och ömtålig, framförallt i offentligheten. Det ger uppmärksamhet och fejkad sympati, "styrkekramar" och liknande. Det är inte sunt. Hur man formulerar sina upplevelser för sig själv har betydelse på riktigt, och säger alla till dig att du är ett offer utsatt för ett hemskt övergrepp så börjar du till slut tro på det. Inlärt offerskap är ett reellt problem idag och jag ser det överallt.
Om du blev fingerpullad av killen du hånglade med på fyllan i gymnasiet innebär inte att du blev våldtagen. Och att ditt ex var ett svin betyder inte att han var narcissist eller att du var utsatt för psykiskt våld. Det betyder på sin höjd att du var svag och korkad, och det är inte egenskaper som borde hyllas.
Samhället har blivit mjukare, med en större fokus på omsorg istället för ansvar. Konflikträdsla som religion. Sverige är det mest feminina landet i världen. Statsapparaten och offentlig sektor domineras av kvinnor, skolor, universtitet och domstolar också. Det är därför vi får dessa orwellianska lagar som ploppat upp de senaste tio åren. Kvinnor klarar inte av att sköta detta, omsorgsinstinkten är för stark och det blir bara fel när man ska styra ett land. Du får gå tillbaka till 50-60talet för att hitta något som såg förhållandevist maskulint ut i jämförelse. Men det är ett ämne för en annan tråd.
Epsteinfallet är gigantiskt och långt ifrån alla dokumenten är släppta än. Det finns sammanlagt 6 miljoner dokument rörande Epsteinfallet. Men du syftar på de som blev groomade/sålda/utsatta för traffiking som barn, som nu är vuxna och kallar sig för "surviviors"?
Håller med dig om att det finns riktiga offer och människor som osunt så börjar identifiera sig som offer och inte förmår ta sig ur den identiteten/offerskapet för resten av livet. De har inte förmågan eller viljan att ta sig vidare och utveckla en mer självtständig identitet. Följden blir att de blir mer och mer passiva och ovilliga till att ta ansvar för att komma loss, de har funnit trygghet och värme i offerskapet. Jag ser det också överallt, allt från palestinierna till vuxna män och kvinnor här hemma.
Å ena sidan finns det tex ex-makar av båda könen som anklagar varandra/den andre för att vara "narcissist" väldigt lättvindigt ja.
Å andra sidan finns det verkliga offer för narcissister och våldtäkt. Och nej, inte pga att de var "svaga och korkade".....
Sista stycket håller jag inte med dig om. Jag ser tex inte konflikträdsla som en typisk kvinnlig egenskap. Gällande att ett stort antal kvinnor återfinns inom statsapparaten, offentlig sektor, skolor, universtitet och domstolar säger jag bara att kvinnor är exakt där de ska vara.
Jag förmodar att du syftar framförallt på kriminalvården, invandringen och det allmänna "daltandet". Tro mig, jag skulle gärna se att pedofiler, gängtoppar med flera arkebuserades på torgen runtom i landet. Men allmänt gällande skärpta straff och sätta barn i fängelse osv visar tyvärr mycket forskning runtom världen att det inte löser de grundläggande problemen. Bland annat en totalt misslyckad integration är grunden till mycket av den kriminalitet vi ser idag. Nedmonterad psykiatri, ålderdomlig drog/missbruks- politik, kraftiga nedskärningar inom vård och skola är andra delar som ligger i grunden. Men som sagt, ämnen för en helt annan tråd och forum.
Känner du ett stort behov av att simplifiera din omvärld och människorna i den? Genuin fråga.