Citat:
Ursprungligen postat av cnash
Vad tror ni om programmet Du är vad du äter på tv3? Visserligen har ju deltagarna katastrofala matvanor, men näringsexperten Anna Skipper verkar ju varna för allt, fläskkött, nöttkött, kranvatten..hon hävdar att dom proppar i natriumglutamat i kinamaten, hur vet hon isåfall det? Och finns det överhuvudtaget nåt normalt man kan käka som INTE har nån negativ verkan på kroppen?
Ha ha ha...
Natriumglutamat används ofta inom kinesisk matlagning men även andra asiatiska kök samt i en del afrikansk matlagning bland annat. Hur vet hon det? Antagligen av samma själ som jag vet det; Det står i recepten!
Natriumglutamatet ger en mustigare smak och finns ofta med i allroundkryddor, grillkryddor, aromatkrydda osv osv... bara att kika på innehållsförteckningen.
Jag köper själv mitt natriumglutamat som bland annat också kallas Vet tsin, på den lokala thaibutiken.