Citat:
Ursprungligen postat av
PolofKalme
Det är fostret som ger sin kropp liv och hälsa.
Nej, det är det inte. Vid en graviditet och en förlossning, är det kvinnan som riskerar sin kropp, sitt liv och sin hälsa.
Och varför bryr du dig så mycket om oönskade foster?
För varje oönskat foster som föds, så kan du räkna med att den kvinnans liv kommer ta en vändning så att eventuella framtida önskade foster inte ens kommer till.
Du kanske blev till, för att din mor gjorde abort mer ett oönskat foster när hon var 17 år. Hade hon fött det oönskade fostret när hon var 17 år, hade hon aldrig träffat din far. och du hade inte kommit till.
Eller din fru. Hon kanske gjorde abort som 20-åring. Hade hon inte gjort abort, så hade ni två aldrig träffats och dina barn hade inte funnits.
Det är många liv som nu finns, som aldrig hade kommit till, om deras mammor inte gjort abort med tidigare oönskade foster.
Och hade kvinnorna fött de oönskade fostren, så hade barnen riskerat att få dåliga liv. Kanske på fosterhem. Eller kanske hos sin mamma som inte vill ha dem.
Du bryr dig alltså mer om att oönskade foster föds (till eventuella miserabla liv) än att kvinnan gör abort och senare föder önskade barn som har en chans att få bra liv.
Tänk lite på det, du som är religiös och "andlig".
Kanske rentav är så att aborterade fosters "själar" återvänder till kvinnan som samma själ, men i en ny kropp, när de är önskade. Något för er religiösa att ta en funderare på...