Citat:
Ursprungligen postat av
Motstroms
Tycker ni synd om oss, eller kan ni ibland kanske avundas oss som inte behöver ta hänsyn till partner och barn? Jag skulle aldrig orka leva familjeliv, jag är för individualistisk av mig. Känner ingen avund för de som lever familjeliv. Kan snarare tänka hur orkar ni?
Jag gör det
Tänker på att barnlösa får inga barnbarn eller barnbarns barn.
Hur mycket betyder högtider för barnlösa egentligen? Har börjat mer och mer tacka NEJ till röda jobbdagar för att mitt barn går före pengar när det gäller t.ex att fira jul etc. (går inte att muta mig, men ni barnlösa kan ta helgdagarna och ta med pengarna i graven).
Om en person blir miljonär, vem ska ärva det man skapat om man är barnlös??
Oerhört synd om personer som är förälder till homosexuella söner. Chansen att få barnbarn är då extremt låg, men när det gäller homosexuella kvinnor så finns det donator att vända sig till.
Däremot tycker jag mer synd om personer som är förälder till utvecklingsstörda, jämfört med ni som är barnlösa.
Om en person säger "jag har två styvbarn" så tänker jag att han/hon är fortfarande barnlös, eftersom man kan bara vara förälder biologiskt.