2022-04-09, 03:52
  #1
Medlem
judisk-oligarks avatar
Hej Dr. Flashback!

Jag har problem med utslag på huden som uppstår tillfälligt efter träning, särskilt då jag kört hård konditionsträning såsom HIIT.

Utslagen ser ut som om huden är lätt irriterad och bildar små knottror. De kliar lätt och brukar försvinna efter någon timme. Jag tror mig se ett mönster i och med att de brukar uppstå på de delar av kroppen där jag ännu har fettdepåer kvar, t. ex. på bröstet. På mina ben och armar där jag numera är helt "lean" uppstår utslagen aldrig, men jag kände av dem även där tidigare.

En tränare sa till mig att dessa utslag har med förhöjd metabolism att göra och att de är helt ofarliga, men jag vet inte om han snackade skit eller ej.

Jag vill gärna gå till botten med detta. Vet någon? Stort tack på förhand.
Citera
2022-04-09, 21:08
  #2
Medlem
SkitArgDuvas avatar
Gissar på ansträngningsurtikaria. https://xn--nsselutslag-l8a.se/varme...ingsurtikaria/ Testa ta Desloratadin som är en antihistamin och finns receptfritt på apoteket.
Citera
2022-04-09, 21:49
  #3
Medlem
KlappMungons avatar
Sannolikt miliaria, en form av värmeutslag som beror på att öppningen till svettkörtlar är blockerad.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Miliaria
Citera
2022-04-09, 22:02
  #4
Bannlyst
Testa att smörja in området i fråga med två olika läkemedel vid två olika tillfällen.

Börja med receptfritt antiinflammatoriskt (Voltaren gel) 30 min innan träning och se om det hjälper. Gör det ingen skillnad så testa hydrokortison (receptfri salva) ca 30 min innan träning. Om du inte upplever symtomen efteråt som du beskriver så är det ingen fara om det inte orsakar obehag.

Upplever du fortfarande symtom trots dessa så måste du uppsöka vårdcentral. Tråden är ju öppen så du får återkomma med mer info. Är det endast vid högintensiv träning som detta händer?
Citera
2022-04-09, 22:07
  #5
Medlem
Följer då jag upplever samma symptom just nu under en väldigt intensiv viktnedgångsperiod.

Speciellt benen (fot upp till höft) är utsatta för mig, men även bröstkorg har haft lite. Ser ut som lätt rodnad med små små bulor som kliar.

Även haft "ketoutslag" , vilket jag trodde all klåda var till en början, men de försvann med mer kolhydratrik kost och kortare fasteperioder.

Misstänkte även torr hud ett tag då jag är dålig på att dricka vatten, men mer vatten har inte avhjälpt problemet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in