Om allt går som tänkt får jag 195.000kr i utdelningar 2022 men långt ifrån 10.000kr varje månad då bara tex Juni månad för mig är 95950kr följt av april 62667kr och tredje plats mars med 10474kr. I snitt blir det 17500kr/mån eller 4038kr/vecka.
Största innehaven för utdelningar är Tele2, intrum och Investor.
Du ska köpa stora stabila företag med hög utdelning så billigt som möjligt. I närtid har vi haft två gyllene tillfällen att köpa billigt. När börsen går ner kraftigt ska man köpa som en vettvilling. Swedbank ger mig bra utdelning.
För den som vill ha månadsvis utdelning är Cibus ett bolag (det enda?) som handlas på Stockholmsbörsen. Då landar det en slant varje månad. Har man dessa i en ISK blir det dessutom till låg skatt (än så länge…)
Har ett par hundra tusen i Cibus och får ut en sjuhundring varje månad så skulle behöva öka innehavet till 2,8 MSEK för att få ut 10 papp i månaden. Men givetvis bör man diversifiera sin portfölj..
Det är svårt (omöjligt?) att med en bred svensk portfölj få jämna utdelningar på runt 10.000 kr/mån.
Mycket lättare med amerikanska bolag som oftast har kvartalsutdelning. Då behöver du bara minst 3 olika bolag (men rekommenderar betydligt fler) med olika utdelningsmånader.
3-4% i genomsnittlig utdelning kan man absolut få utan att behöva ta i de sämsta bolagen och då behövs 3,0-4,0 MSEK (man kan få mer utdelning om man är beredd att offra värdetillväxt).
Och när du plockar ut blir ju summan mindre och därmed har procenten, säg 2,6% som nämndes här ovan, ett lägre värde. Det betyder alltså att det inte går ihop långsiktigt. Om du inte avser ha slut på pengar efter några år dvs. Avkastningen bör ligga runt det dubbla du vill ta ut, plus/minus nollaffär så att säga.
Om allt går som tänkt får jag 195.000kr i utdelningar 2022 men långt ifrån 10.000kr varje månad då bara tex Juni månad för mig är 95950kr följt av april 62667kr och tredje plats mars med 10474kr. I snitt blir det 17500kr/mån eller 4038kr/vecka.
Största innehaven för utdelningar är Tele2, intrum och Investor.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!