Citat:
Ursprungligen postat av
WhatsGucci
Gillar hur du tänker.
Jag har jävligt svårt dock att leva på linser och havregryn, speciellt när jag bor med en partner.
Om man lägger som du säger 7k i månaden, så kommer man som sagt leva jävligt snålt i typ 1 år, men det kanske är värt det, kommer oavsett vad börja spara och skjuta in mer pengar till skulden så den går ner.
Sälja av lite shit också kanske så man kan beta av den ännu snabbare.
Ja det är ju det med partner, de kan vilja äta något roligare.
Det här kanske inte är den bästa idén för sammanhållningen, men en tanke är ju att du skulle kunna framföra att "Älskling, jag tycker det är jättebra att vi delar på alla räkningar som hyra, el, internet och hemförsäkring, men jag måste verkligen spara pengar nu. Är det okej att vi betalar maten var för sig?"
Du har ju annars lite budget kvar till att dela på en standardpizza med henne varannan dag om ni vill äta något roligare. Jag menar, går man upp till 1500 per person och månad så får man ju både god och varierad hemlagad kost, men klarar hon att käka typ falukorv (högst 25:- per ring bör det kosta) och makaroner ofta.
Lidls nuggets är också halvbilligt om man kombinerar med deras lila paket med 2kg jasminris (inte 1kg, det är nästan dubbla kilopriset på dem).
Ett tips också att ha hemma är digestivekex.
För närvarande kostar de 9:- paketet på mitt lokala ica.
Du får i dig nog med kalorier om du äter en rulle sådana om dagen, så det är ett bra snacks att ha hemma för att dryga ut matbudgeten med.
Definitivt en livräddare att ha i en låda på jobbet om man glömmer matlådan någon dag.
Ska du ha bra och billigt kaffe så är det Bellarom snabbkaffe på Lidl som gäller. Rött lock om du hittar det då det är starkare för samma pris, annars mörkbrunt lock.
En burk för 25:- räcker typ 3-4 veckor om man är normal konsument. Typ en vecka för min fru som dricker hästmängder.
Undvik kött och kyckling om det inte är superbilligt, högst runt 40:- kilot eller så. Bunkra om det dyker upp för ett lägre pris än det.
Fast även vid det priset så är det 2-4x så dyra kalorier som många andra alternativ.
Ät lätta istället för vanligt smör, det är hälften så dyrt och går åt mindre smör då det inte är riktigt lika gott.
Jordnötter är också rätt så billiga kalorier om du hittar dem för runt 40:- kilot eller billigare.
Aporopå linserna, släng i tärnad falukorv och wokgrönsaker så blir det en riktig gryta av det.
Klart roligare än bara linser, och inte mycket dyrare heller.