2023-08-18, 16:18
  #3901
Medlem
Lund-NoGo-zones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kallis
Jag har inga lån, jag har bara pengar på sparkonton och fonder, jag välkomnar en räntehöjning, speciellt om den kan höja sparräntorna, pressa ned den rådande prisbilden avseende konsumtion, och höja kronkursen.
Du gör rätt, den som spar han har, och han är som en bonus inte med och spär på inflationsbrasan. Just detta är motivet för att höja räntorna mot inflationen: folk väljer att spara pengarna på sitt konto istället för att köpa varor. De senaste 15 åren med noll-ränta har gett fullt blås i konsumtionen. Men vi behöver inte en ny TV varannat år.
Citera
2023-08-18, 16:18
  #3902
Medlem
vanartads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Woundsinmysalt
Därav "minst" ^^


Ooops, mea culpa.
Citera
2023-08-18, 16:19
  #3903
Medlem
Lund-NoGo-zones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vanartad
Inte en chans om vi inte godtar att SEKen får fall fritt. Det kommer ta minst ett decennium innan detta debacle är någorlunda hanterat.
Frågan är väl snarast om SEK's trovärdighet kan repareras, vilket jag starkt betvivlar med tanke på vilka politiker vi är drabbade av…
Då skulle du se politikerna i UK USA och Japan. Kristersson och Andersson framstår då som nobelpristagare. Politikerna bör ha minimal makt, och riksbanken ska inte sätta räntorna det ska marknaden göra.

Nu har äntligen marknaden i USA bestämt att de riktiga räntorna, som struntat i FEDs styrränta, ska ticka uppåt så de stiger kraftigt nu. Har nog att göra med USAs enorma budgetunderskott och den trillion USD som de behöver låna Q3. Det börjar kännas riskabelt att ge dem mer pengar och räntorna=riskpremien måste då upp.
__________________
Senast redigerad av Lund-NoGo-zone 2023-08-18 kl. 16:23.
Citera
2023-08-18, 16:52
  #3904
Medlem
AussieRedMans avatar
Det positiva nu för bolånetagarna är att inflationen är hög, detta äter upp lånet. Även om inte lönenivåerna hänger med fullt ut för inflationen, så kanske minst 4% av lånen äts upp av inflationen per år.
Citera
2023-08-18, 16:58
  #3905
Medlem
losfers avatar
Så less på riksbankens senfärdighet. Höj till 5% på en gång. Jag vill köpa ett hus billigt!
__________________
Senast redigerad av losfer 2023-08-18 kl. 17:04.
Citera
2023-08-18, 17:01
  #3906
Medlem
BadPostures avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DurexPlayHeat
Exactly. Men beror förstås på många parametrar. Inte så fett med ca 2 mille i lån om du har förlorat jobb eller tvungen att gå ner till deltid etc etc... eller fått nytillskott.

Många av de 70% är ju knappast höginkomsttagare.

Men du har rätt.

Jeop. Men många av de obelånade är i stället fattigpensionärer som hållt sig kvar i gamla villan med energiklass 1972, och nu bli pippade av elpriser, bränslepriser och inflation. De håller inte konsumtionen uppe för att rädda sysselsättningen.
Citera
2023-08-18, 17:02
  #3907
Medlem
vanartads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lund-NoGo-zone
Då skulle du se politikerna i UK USA och Japan. Kristersson och Andersson framstår då som nobelpristagare. Politikerna bör ha minimal makt, och riksbanken ska inte sätta räntorna det ska marknaden göra.

Nu har äntligen marknaden i USA bestämt att de riktiga räntorna, som struntat i FEDs styrränta, ska ticka uppåt så de stiger kraftigt nu. Har nog att göra med USAs enorma budgetunderskott och den trillion USD som de behöver låna Q3. Det börjar kännas riskabelt att ge dem mer pengar och räntorna=riskpremien måste då upp.

USA har dock fördelen med att vara hela världens reservvaluta. Vi spelar inte i samma liga, så att säga.
Rent principiellt skulle man kunna avskeda hela RB och sätta in en dator som höjde räntan om inflationen tog fart och vice versa.
Detta skulle dock förhindra politiker att vräka ut valfläsk när valen närmade sig, så sannolikheten för en sådan lösning är noll.

Personligen tror jag att enda lösningen är att införa bindande direktdemokrati i någon form, då politiker alltid kommer sätta sin egennytta före landets bästa pga Moral Hazard. Den beklagliga incitamentstrukturen från den representativa demokratin resulterar alltid i Moral Hazard.

Bindande direktdemokrati kommer ofelbart leda till massa problem när den införs men när orsak och konsekvens blir tydliga tror jag att majoriteten håller stollarna (läs socialister) korta.
Citera
2023-08-18, 18:12
  #3908
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lund-NoGo-zone
Höja ränteavdraget? Den enda debatt som finns är att ta bort det helt. Under senaste 10 åren när räntorna varit 2% så har ränteavdraget "bara" kostat staten 22 miljarder per år. Under 2023 räknar man att det kostar 30-40 miljarder och nästa år 50-60 miljarder. En riktig gökunge. Vilken sjukvård ska vi dra in 40 miljarder från?

Exakt, ränteavdraget ska väck omedelbart. Ingen jävla utredning för självklarheter.
Citera
2023-08-18, 18:16
  #3909
Medlem
Minus-räntan kommer förstöra Sverige för lång tid framöver.
Ingves, hur tänkte mannen? Troligvis på sina närmsta med höga bostadslån?
En landsförrädare i klass med Reinfeldt.
Vilket jävla arschle Ingves, med världens fulaste landningsbana för flugor på huvudet. Fy fan för karln.
Ett riktigt ego-svin.
Allt är väl nepotism vid anställningar. Varför blev han Riksbankschef? Som vanligt inte många som bryr sig i Allsång-på-Skansen Sverige. Glöm inte fikat. Kaffe och kaka.
Hur det går för Sverige tar vi nästa måndag så tråkigt med siffror, dan innan Allsång-på-Skansen.
Sen blir det kaffe och kaka. Dör någon på scen gör inget. Vi har ju Instagram, influencerers och så..
Det kanske regnar lite, men gör inget om det snöar I November och så. Vi har ju Allsång-på-Skansen 2024 jaaa. Ska bli kul med hennes andra säsong. Spelar in allt på vhs
__________________
Senast redigerad av King Devil 2023-08-18 kl. 18:40.
Citera
2023-08-18, 18:17
  #3910
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BadPosture
Jeop. Men många av de obelånade är i stället fattigpensionärer som hållt sig kvar i gamla villan med energiklass 1972, och nu bli pippade av elpriser, bränslepriser och inflation. De håller inte konsumtionen uppe för att rädda sysselsättningen.

Mitt intryck är att pensionärer (de som är 80+) klarar sig på ytterst lite, relativt sett. Jag blir faktiskt lika förvånad varje gång när jag hör anhöriga o vänner. Utgifter är för hushållet och mat och om de har någon hobby. samt i vissa fall bränsle om de behöver åka någonstans. Men de äter inte mycket. Och kan ha det kallt i villan.

Nä, konsumtionen hänger på den yngre köpstarka generationen i ålder 30-65 år.
Citera
2023-08-18, 18:20
  #3911
Medlem
Odagans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OtherBarry
Inte relevant för tråden men varje miljard som skänks till Ukraina gör Sverige säkrare då rysk manskap som göder ukrainska solrosor och ryskt material som förstörs i Ukraina inte kan användas mot Sverige.

Jo, populasen säger ju det.. Jag vill inte tjafsa i onödan med dig, men jag måste ändå ställa frågan.. Finns det någon övre gräns för hur mycket Sverige ska bistå Ukraina med, ekonomiskt och militärt?
Citera
2023-08-18, 18:31
  #3912
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Styrräntan borde ha höjts med 50 punter till 4% redan den 29:e juni.
Styrräntan borde ligga på minst samma nivå som FED för att kunna rädda SEK.
Vi har redan förlorat ett helt år i onödan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in