Som rubriken lyder så har två poliser blivit avstängda från tjänst då dessa, ihop med en advokat misstänkta för brott.
https://www.bt.se/boras/just-nu-bora...anke-650015ad/
~ Borås Tidning 220224
https://www.bt.se/boras/mejl-avsloja...else-50713335/
~ Borås Tidning 220302
https://www.bt.se/boras/darfor-stang...okat-ce69ba6f/ ~ Borås tidning 220309
Enligt BT handlar det om ett mord som ska ha begåtts på advokatens firma. (Bekräftat enligt tidningen)
En av poliserna är även misstänkt för andra brott som denne begått i sin tjänst som polis där samma advokat ska ha varit försvarare. Den andra polisen ska också ha kopplingar till advokaten, skriver BT.
Sammanfattningsvis handlar det om tre ärenden:
• Brottsmisstankar mot två poliser+ advokat.
• Mordet ska vara en del av misstankarna.
• En av poliserna som ska ha begått ytterligare brott.
”Den ena polisen har bland annat arbetat med grov organiserad brottslighet och hanterat mycket känslig information, och haft återkommande kontakt med Säkerhetspolisen (Säpo). Den andra polisen har haft olika chefsroller”.
- Borås Tidning 220309
I och med att det är så färskt och under utredning är det svårt att få någon närmare information. Myndigheterna + advokatfirman tiger såklart och det verkar vara en riktig röra!
Är otroligt nyfiken på detta ärende!