Citat:
Ursprungligen postat av
kukuku
De är verklighetsfrånvända, eftersom makthavare i Väst inte förstår sin verkliga position i världen. Väst är inte längre jordens herrar. Den enda klara vinnaren här är Kina. Europa är den stora förloraren. Och för vad? Om Ukraina inte hade styrts av vidriga oligarksvin eller varit fullt av korkade nynazister, då hade kriget kunnat undvikas. Seriösa, intelligenta, jordnära människor hade suttit ner och kommit överens om att Ukraina skulle förbli neutralt.
Kina har akut bris på kvinnor, mängder av kinesiska män kan inte hitta en fru. Redan inom tio år så kommer det att vara mycket hög arbetskraftsbrist i Kina då det blir långt fler pensionärer än de i arbetsför ålder. Detta beroende på ett-barns politiken och förkärleken till att skaffa pojkar och inte flickor.
Vidare så är Kina ett av de länder som drabbas värst av klimatförändringarna (enorma översvämningar, vattenbrist och torka) och USA för handelskrig med Kina.
Kina har stora bekymmer de också.