Citat:
Ursprungligen postat av
Maiden12345
Tänkte testa en månad from idag. Får se hur det känns.
Jag var nykter i 3 månader sommaren 2020 pga en katastrof-midsommar. För mig är det inget problem att hålla mig borta från det. Förutom att det blir jävligt tråkigt att festa.
Det är i början det är som tråkigast. Sen efter ett halvår/ett år, så är det inte längre nån big deal.
Men det är definitivt lite ansträngning att lära sig leva utan alkohol i början.
Tror du kommer fortsätta kaosa med allvarligare incidenter. Det är så klart inte omöjligt att lära sig dricka vettigt, men just det där du beskriver med stadiet som man hamnar i där man inte slutar dricka brukar inte vara så lätt att tämja.
Själv höll jag på att gå åt då jag ramlade och slocknade i ett snöfyllt dike en kall natt. Tidigare under kvällen hade jag betett mig som ett svin mot goda vänner. Då fick det vara nog.