Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
22-05-02, 09:16
  #3853
Medlem
lyckebobys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Massajen
Tror du att någon vill försvara svenskar som inte vill försvara sig själva?
Vårt försvar kommer vi att få sköta själva
NATO medlemskap eller ej. Räkna inte med några brittiska sas förband på Gotland eller franska främlingslegionärer vid Kalixälven i ett trängt läge

..jag skrev att vi behöver hjälp med ett försvar utifrån, vi klarar uppenbarligen inte det själva.
Citera
22-05-02, 09:18
  #3854
Medlem
llundberg57s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Massajen
Tror du att någon vill försvara svenskar som inte vill försvara sig själva?
Vårt försvar kommer vi att få sköta själva
NATO medlemskap eller ej. Räkna inte med några brittiska sas förband på Gotland eller franska främlingslegionärer vid Kalixälven i ett trängt läge
LOL
Som om de andra NATO länderna har något val....
Du fattar alltså inte hur NATO fungerar, tack för att du bekräftade det.
Citera
22-05-02, 09:20
  #3855
Medlem
fitz-humes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Think-Twice
Låt den demokratiska processen ha sin gång (sidofrågan är om vi har en demokrati värd namnet), där röster för och emot tydligt kommer fram och där folk ges tid att resonera för och nackdelar på djupet. Visst det må vara en seg inställning, men som väst stoltserar att vi vill sprida demokrati till alla världens länder, så bör vi sopa framför egen dörr först.

Opinionen har svängt på mycket kort tid, stress på grund av rädsla brukar sällan bli bra.
Att vi ska passa på nu då ryssen utmålas väldigt svag och upptagen, ingen aning kriget kan pågå en vecka eller flera år.

Jag ställer mig bakom Svenska freds inställning i nuläget.
https://www.svenskafreds.se/

Kanske Sveriges mest hatade förening i dagsläget, för sin, som alltid, Rysslandsvänliga inställning. Det var likadant under kalla kriget, de har alltid indirekt gått Moskvas ärenden.

Putin och hans kumpaner försöker som väntat sprida rädsla bland svenska folket om Nato, men de lyckas inte särskilt bra, tvärtom...

Denna månad ser vi ett definitivt JA till Nato och ett slut på den ifrågasatta alliansfrihet som har plågat oss i ett sekel.
Citera
22-05-02, 09:20
  #3856
Medlem
Förut så tänkte jag att det inte skulle bli något stort krig mot Ryssland. Att situationen var i balans och att därmed att Sverige och Finland hade en god position som neutrala länder som inte är med i NATO.

Efter att Sovjetunionen kollapsade och vi fick flera fria självständiga länder så trodde man ju att Sovjetunionens grymma period av ofrihet skulle vara över.

Men utvecklingen har inte gått åt rätt håll och tyvärr så beror det i grunden på att Ryssland aldrig riktigt accepterade sin nya verklighet utan vill återskapa tsar-ryssland eller sovjetunionen.

Länderna som nyss blivit fria vill då bli NATO-medlemmar, Ryssland då i sin tur känner sig ännu mer hotade (och frustrerade att de inte kan återkomma som herrar på täppan).

Iallafall, för min del blev det uppenbart att Sverige och Finland inte kan stå neutrala när Ryssland dels attackerar Ukraina och dels riktar hot mot just Sverige/Finland. Vi har helt enkelt ingen nytta längre utav neutraliteten.

Så jag röstar för att gå med i NATO och delta i det ofrånkomliga stora kriget. Ryssland som det ser ut nu måste bort helt enkelt eller om det består mötas av en ofantligt stark krigsmakt så att Ryssland inte ens tänker tanken att attackera då främst Finland och då indirekt även Sverige.

Det enda som bekymrat mig egentligen efter att sett hur dålig kvalite den ryska militären har är att det ska bli kärnvapenkrig. Ryssland är egentligen inget hot mot Sverige tack vare att det är relativt lätt att bygga upp ett försvar som möter fienden redan ute på havet. Ryssarna måste transportera över trupper och material över östersjön och skulle då förlora nästan allt på vägen.

Blir vi NATO medlemmar så finns ingen chans att ryssarna lyckas komma över till Sverige/Gotland eftersom kapaciteten att sänka deras skepp vida överstiger deras förmåga att försvara sina skepp.-

Likaså med flygvapnet.

Vi har dessutom redan natomedlemmar på andra sidan östersjön i baltiska länderna. Vi har också Finland som skyddar oss landvägen och som aldrig lagt ner sin militära kapacitet såsom Sverige gjort.

Sedan också en annan mycket viktig aspekt här. Sverige och Finland har byggt upp ett gemensamt försvar som kompletterar varandra. Om Finland blir NATO medlem men inte Sverige så hotas stabiliteten i det militära försvaret. Det är därför av yttersta vikt att vi står jämte Finland.

Inte minst för vår egen heder och respekt. Om Finland blir attackerat så är Sverige med i kriget från första dagen.
Citera
22-05-02, 09:27
  #3857
Medlem
Onkel-Ben-nys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Mkt sannolikt. 90%

Förutom pressen från kriget i Ukraina, finns nog historiska skäl till samförstånd och lojalitet.
Finnarna har slagits mot ryssen osv. Nu får vi fan örfila oss själva och skaffa en ryggrad och joina NATO.

Sverige kan inte stå utanför NATO om Finland går med.
Vi kan inte sandwichas mellan två NATO-länder och vara ensamt neutrala, medan Norge, Finland och Danmark samarbetar för fullt.
Det går ju alldeles utmärkt för Schweiz att stå utanför NATO så ditt argument håller inte.
Citera
22-05-02, 09:39
  #3858
Medlem
platyzmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Det går ju alldeles utmärkt för Schweiz att stå utanför NATO så ditt argument håller inte.

Det är ju inte jämförbart, jämförbart är att Schweiz går med när Österrike går med.

Vilket händer så länge Putin får sitta kvar.
Citera
22-05-02, 09:40
  #3859
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av barkeeper
Nej precis, det var det jag menade. Invandring och Nato är två helt olika ämnen. Men är man tveksam till båda, är man plötsligt en Putinist.

Den bästa anledningen att gå med i NATO är att våra ryggradslösa politiker inte längre kan bestämma sig för att nedmontera försvaret när dom känner för det.

Jag förstår inte varför du blandar in invandringen.

Människor är på flykt för att Putin fått för sig att denazifiera Ukraina. Så det är svårt att stödja Putin och klaga på invandring, det är riktigt.
Citera
22-05-02, 09:56
  #3860
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Mkt sannolikt. 90%

Förutom pressen från kriget i Ukraina, finns nog historiska skäl till samförstånd och lojalitet.
Finnarna har slagits mot ryssen osv. Nu får vi fan örfila oss själva och skaffa en ryggrad och joina NATO.

Sverige kan inte stå utanför NATO om Finland går med.
Vi kan inte sandwichas mellan två NATO-länder och vara ensamt neutrala, medan Norge, Finland och Danmark samarbetar för fullt.

Ja för det funkar ju absolut inte för Schweiz?
Citera
22-05-02, 10:00
  #3861
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
Ni har redan haft ett val, det hölls 9 September 2018 om du missa det. Nästa val hålls 11 September 2022.
Vid det laget så kommedr Sverige redan att vara med i NATO. Det är en sak som du inte kommer att få rösta om och det är så det ska vara. Svenska allmänheten är alldeles för dum för att tillåtas att få en röst om det. Det ser vi ju bevis på här i denna tråd.

Nej, varför skulle svenskarna få bestämma om vilken militärallians de vill tillhöra? Det kan ju yrkeslögnarna (politikerna) likagärna bestämma!

Peter Hultqvist sa i slutet på förra året att vi aldrig skulle gå med i NATO med honom kvar som försvarsminister. Ann Linde sa i sin utrikesdeklaration i Februari att Sverige inte skulle gå med i NATO. Magdalena Andersson sa i Mars att ett svenskt medlemskap i NATO skulle äventyra stabiliteten i norra Europa.

Nu är det 1,5 månad senare, och yrkeslögnarna sitter i hemliga möten för att bestämma när (inte om) vi ska gå med i NATO. Alla premisser för beslutet är hemliga, svenskarna får inte veta vilka löften och garantier som tex USA, Storbrittanien och andra länder erbjuder Sverige under ansökningsprocessen.

Alltså, en liten klick av yrkeslögnare håller alltså hemligt för folket vilka grunder som finns för beslutet av NATO-medlemskap.

Beslutet vilar alltså hos samma människor som har fått Sverige på ett par decennier att gå från ett av världens säkraste och mest välordnade länder till ett land där våldtäkter, skjutningar, sprängningar, bilbränder och upplopp är vardagshändelser och knappt längre ger en notis i tidningen.
Citera
22-05-02, 10:04
  #3862
Medlem
Den som tror att NATO erbjuder säkerhet till oss genom sin artikel 5, bör ärligt fundera på följande:

"Tror du att NATO skulle utlösa artikel 5 och hjälpa Turkiet, i händelse av att Turkiet hamnade i en militärkonflikt med sin ärkefiende Israel"?
Citera
22-05-02, 10:06
  #3863
Medlem
Onkel-Ben-nys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Så varför kan Schweiz vara omringat av NATO-länder men ändå stå utanför och vara helt ohotade? Medans Ukraina gränsar till Ryssland och blir attackerade av Ryssland för att de inte är med i NATO? Börjar du förstå vitsen med NATO?
Jag förstår fortfarande inte vitsen med NATO. Vill man undvika krig så ska man stå utanför alla militära allianser.
Citera
22-05-02, 10:09
  #3864
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Ja för det funkar ju absolut inte för Schweiz?
Har Ryssland hotat Schweitz? Hur ofta kränks deras luftrum? Har dom IT attacker riktade mot sig? Plus att Schweitz är i princip omringat av natoländer och saknar kust. Tror du NATO skulle tillåta en invasion genom deras luftrum? Dålig jämförelse…
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in