Citat:
Ursprungligen postat av
MohinderHerb
Det gavs flertal försäkringar om att NATO ej skulle expandera österut när det förhandlades om Tysklands återförening med Gorbatjov. Att det skulle vara baserat på demokrati, staternas egna vilja osv ingick
inte. Tyskland fick gå med, thats it.
Här kan man läsa allt om förhandlingarna:
https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/russia-programs/2017-12-12/nato-expansion-what-gorbachev-heard-western-leaders-early
Sen är det så att man kan inte utöka sin säkerhet på bekostnad av andras när det gäller en stormakt (Ryssland har som bekant världens näst största militära kraft) och förvänta sig att det
inte kommer leda till krig. Det är verklighetsfrånvänt. Speciellt inte när parterna man förhandlade med bara några år senare bryter de försäkringar man gett. Då har man lurat den andre.
Sen är det så att ryssarna inte tog till militär intervention förens Ukraina och Georgien kom upp i tredje vågen 2008.
Alla här vet vad som skulle hända om det annonserades att Kanada och Mexico skulle gå med i ryska federationen. Det har t.o.m hänt liknande vid Kubakrisen och då hade ändå USA redan kärnvapen både i Turkiet och Italien, så maktbalansen var åt USAs favör.
Så er ingång i detta blir på en barnslig nivå; "Mäh, han vill ju!" och ignorerar verkligheten kring saker här i världen. Hade det funnits ett konkret hot, inte ett upplevt hade det varit annat.
USA såg här ett läge att skapa säkerhet på deras villkor och sprida sin ideologi genom att växa sig så stora som möjligt och göra Ryssland så svaga att de omöjligen har något att säga till om längre, därav skiftet i policyn.
Att fördöma invasionen, det kan man göra men att förneka att det har provoceras fram är att gå emot empirisk bevisning. Det är vad jag har att säga om detta. Nu kan ni återgå till det dagliga.
SUCK. Ni ryssvänner (betalda eller icke-betalda) i tråden postar ju samma smörja i tråden dag ut och dag in. Det är som tjat-sex. Med den skillnaden att ni aldrig någonsin kommer att få "komma till" eftersom varje icke-hjärndöd individ vet att ger man efter för rysseriet är det samma sak som att underteckna sin egen undergång. Den kan bli snabb eller långsam, men den är oundviklig.
Se bara på själva "moderstormakten" Ryssland; Det är ett fallet imperium med i nuläget noll framtidsutsikter. Det finns ingen "geist" eller "rysk entreprenörsanda" att inspireras av. Bara tjuveri och korruption blandat med en rejäl dos av inkompetens. INGEN lockas av något dylikt.
Så kanske dags nu att för gott lägga ner dessa off-topic argument om "Gorbatjov blev lovad", "NATO har expanderat för nära ryssen", "statskupp 2014 i Ukraina" osv osv? Det är inte vi övriga i tråden som håller en "barnslig nivå" när vi dagligen försöker hålla ordning på ert ryssvänliga jidder, utan det är ni som är de udda och ständigt balanserar på gränsen till landsförräderi. Kom igen nu, håll på ert eget land istället och den del av världen vi bor i! Stötta inte diktaturer som Ryssland, Mordkorea och Iran m fl. Innerst inne vill väl inte ens ni ryssvänner ha det som i nämnda diktaturer?