Citat:
Ursprungligen postat av
Flugpappa
En dokumentärfilm skrämde Reagan så mycket 1983 att han helt bytte fot och tog kontakt med Gorbatjov osv. Jag hävdar att världen behöver gå mer åt det hållet. Därav jag hoppas på samtal och avspänning även nu och släppa lite prestige gällande stormakternas utrikespolitiska doktriner som krockar.
Det går inte att jämföra Gorbatjov med Putin. Gorbatjov ville föra Sovjetunionen in i framtiden som ett öppnare samhälle, Putin vill föra Ryssland till ett förgånget "Storryskt rike" medelst våld. Hur ska du få "avspänning" med en imperialistiskt diktator som öppet säger att "Ryssland har inga gränser" samt även bedriver krig mot grannländer? Man kan inte i detta läge, på sedvanligt svenskt (sosse)manér, vara "naiv" och tro att om man lägger sig platt så ska nog fienden bli snäll. Så fungerar det inte med brutala dårar utan du blir krossad.
Vad gäller avspänning får noteras att USA inte har svarat på ryssens skramlanden med kärnvapen utan lugnt fortsatt hantera sina egna som vanligt. Det är ensidigt ryssen som håller på. Avspänningen måste således ske på den sidan.
För övrigt var Reagan inte rädd för mycket och det var han som med sin styrka och sitt tal om "Starwars" skrämde ryssen så mycket att de krigsrustade ihjäl sin ekonomi vilket ledde till diktaturen Sovjets sammanbrott. En enastående insats! Och på samma vis håller rysseriet nu på att åter krigsrusta ihjäl sig. De lär sig aldrig.