Citat:
Ursprungligen postat av
Sidlinjen18
Du kan inte föra ett sådär urbota obildat resonemang och samtidigt veva mot meningsmotståndare och påstå att de inte tänker:
1. Ingen blev bombad i Donbass innan ryssarna invaderade först Krim och sedan Donbass med start 2014. För det är det som har hänt, det är inget som går att mörka även om ryssen försökte i det längsta. Etniska ukrainare och etniska ryssar i Ukraina hade inga större problem med varandra heller innan dess. Att relationen dem emellan sedan blivit sämre är inte så konstigt, och det är naturligtvis i grunden Putins fel.
2. Ingen attackerar Ryssland. Ingen. Och SVT uppmanar heller ingen att göra det.
3. Zelensky vill inte ha WW3, han vill bara att rysk militär ska ut ur hans land. Ganska rimligt.
Det går inte att snacka bort att det är Putin som bedriver erövringskrig. Det har stått klart hur länge som helst, men ändå dyker det fortfarande upp nya apologeter som försäker förneka det. Skämmas ska ni göra! Tvi!
1. Krim röstade i absolut majoritet att bli en del av Ryssland. De vill inte vara en del av nazistfrämjande statskupp-utsedde dockan Zelensky och hans genomkorrupta regim.
2. Ryssland har blivit attackerat sedan många år tillbaka genom sanktioner. Långt innan 2014.
3. Zelensky sade att det var ryska missiler som beskjutit Polen trots att det var ukrainska S300 missiler. Då ville Zelensky att NATO skulle börja komma in och delta i kriget, dvs. WW3. Om Zelensky inte vill ha WW3, varför ljög han?
https://www.reuters.com/world/europe/ukraines-zelenskiy-says-russian-missiles-hit-poland-significant-escalation-2022-11-15/
KYIV, Nov 15 (Reuters) - Ukraine's President Volodymyr Zelenskiy said on Tuesday, without producing evidence, that Russian missiles had hit Poland, a NATO country, in what he called a "significant escalation" of the conflict.
Sluta upp med lögnerna. Jag vet att du är redo att dö och döda alla för din frälsare Zelensky. Det är inte alla med på. Sen att du inte har ett stort tycke för demokratiska val förstår jag. Mord är lättare. Tvi!