Citat:
Ursprungligen postat av
Acekorv
”Lita på TASS” … Ryssland är ett hot. Och bor du i väst så bör du ge dig själv en fet bitchslap. Du har käkat gift iom den ryska propagandan. Putin är expert i psykologisk krigsföring och det här är verkligen hans spetskompetens.
Kolla på USA nu. Trump har försökt köra en stadskupp hade med sig alla sina ”nyttiga idioter”.
Det kryllar av dessa ”nyttiga idioter” hör pä flashback.
Är man smart så stänger man av allt som kommer från Ryssland. Deras nyhetsrapportering har ett syfte: Förvilla och försvaga väst.
Du ska även vara medveten om ”oberoende” nyhets rapportering. Dessa har skjutit i höjden och spyr ut Pro-Putin ”nyheter”.
Vill du läsa ngt vettigt kolla in Bellingcat
<offtopic>
Det fetmarkerade:
1. Statskupp heter det
2. knappast en statskupp, där de på Kapitolium insläppta (i vissa fall)/inträngande pajaserna gick runt. Nästan ingen hade beväpning i form av skjutvapen.
<slut offtopic>
I övrigt håller jag med dig.
Nyttig idiot är utryck som kom från Lenin. Nyttiga idioter som var de första att få åka gratis transport till Sibirien eller få en kroppspiercing i nacken med en kula i kaliber 7,62×38mmR (Nagant), 7,62x25mm (Tokarev) eller 9x18mm (Makarov).