Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Varför tror du Ukraina vill bli medlem i försvarsalliansen NATO?
Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
Det spelar ingen roll. De är inte aktuella för Natomedlemsskap och har aldrig varit det, enligt både Zelensky och Stoltenberg.
Det spelar visst roll, inte minst m.a.a. att ni som dyrkar den psykotiske dvärgen i kreml påstår att Ukrainas närmande till väst och NATO var en anledning till anfallskriget mot Ukraina.
Citat:
Varför tror du att Sverige och Finland vill bli medlemmar i försvarsalliansen NATO?
Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
För att våra politiker är fega pissfittor. För några månader sen ville de inte vara med.
Anledningen till Sveriges och Finlands önskan att bli medlemmar i försvarsalliansen NATO är givetvis för att länderna INTE vill bli invaderade, och ockuperade, av ryssland (i.e. putain).
Citat:
Kan det ha något att göra med att dom INTE vill bli invaderade, och ockuperade, av ryssland (igen)?
Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
Ryssland har inte invaderat dem, det var sovjet.
Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).
Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_and_Russian_assassinations
Citat:
NATO inget behov av att "expandera". Många länder VILL bli medlemmar i NATO för att skydda sig från aggression.
Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
Nato har visst intresse av att expandera eftersom de höll på att bli överflödiga. Nato existerar bara pga Sovjet, Nato borde upplösts när Sovjet föll. Vapenindustrin älskar Natoexpansion eftersom Nato ställer krav på vapenköp. All expansion av Nato kan härledas till vapenindustrin.
Nej, NATO behövs i allra högsta grad. Om inte annat påvisas detsamma av den psykotiske dvärgen i kremls anfallskrig mot Ukraina.
Citat:
Terror och våld är diktatorernas enda "verktyg". Diktatorer, såsom den barnamördande putain och lukashenko, kan inte tolerera någons rätt till självbestämmande, ty om deras "egna" folk fick sådana idéer så skulle dom sitta löst till (eller hänga från lyktstolpar).
Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
Vad säger du om de 500000 barn som dog i Irak när USA invaderade? USA är ju ett Natoland. Är Nato då bättre än Ryssland trots att USA har dödat många fler barn?
Det finns uppgifter om att barn dött p.g.a. sanktioner mot Iraq (inte direkt mördande som putains horder ägnar sig åt), men att ”USA har dödat många fler barn” är inte med sanningen överensstämmande.
”Estimates of excess deaths during the sanctions vary widely, use different methodologies and cover different time frames. The figure of 500,000 child deaths was for a long period widely cited, but recent research has shown that that figure was the result of survey data manipulated by the Saddam Hussein regime.”
https://en.wikipedia.org/wiki/Sanctions_against_Iraq
Det åsido så undrar jag varför du anser att sanktioner mot Iraq på något sätt skulle berättiga den psykotiske dvärgen i kremls anfallskrig mot Ukraina och hens strävan att slakta dess befolkning?
Citat:
Det är ryssland (i.e. den psykotiske dvärgen i kreml) som inlett anfallskrig mot Ukraina och söker slakta dess befolkning i sin strävan att "återupprätta" det ondskans imperium hen är en produkt av.
Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
Var Busch och Obama psykotiska när de mördade 500000 barn i Irak? Eller får vissa människor mörda barn utan att kallas psykopater? Jag anser att alla som mördar barn är psykopater, även om de är amerikanare, men du verkar göra skillnad på folk och folk. Är det därför du står på nazisternas sida i denna konflikten trots att man inte behöver ta någon sida?
Varför står du på den psykotiske dvärgen i kremls sida om du anser att alla som mördar barn är psykopater? Det är ju trots allt hen som inlett anfallskriget mot Ukraina och söker slakta dess befolkning, inklusive barn.
Åny undrar jag varför du anser att dina påståenden om Busch och Obama på något sätt skulle berättiga den psykotiske dvärgen i kremls anfallskrig mot Ukraina och hens strävan att slakta dess befolkning?
Vidare, OM nu "nazister" i Ukraina utgör ett problem så undrar jag VARFÖR den psykotiske dvärgen i kreml INTE har "avnazifierat" wagner gruppen? wagner gruppens führer, dmitry utkin, tillika bästa kompis med den psykotiske dvärgen i kreml, synes ju vara "nazist", eller hur?
https://en.respublica.lt/signs-of-neo-nazi-ideology-amongst-russian-mercenaries
Citat:
141 länder röstade för att den den psykotiske dvärgen i kreml genast skall upphöra med sitt anfallskrig mot Ukraina.
https://news.un.org/en/story/2022/03/1113152
Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
Synd att de inte gjorde likadant med Afghanistan och Irak. Eller Somalia dit USA nyligen skickade soldater utan en enda rubrik i media.
Jaha, du får väl söka påverka generalförsamlingen i linje med dina önskningar då.
Citat:
DU är i "gott sällskap" med vitryssland, nord korea, eritrea och syrien som röstade emot. Varför förespråkar du krig och folkmord i din blinda tillbedjan av den psykotiske dvärgen i kreml?
Citat:
Ursprungligen postat av
MachDiamonds
DU är i sällskap med nazister. Åk och sug lite Azovkuk vetja.
Du kan med fördel suga nazisten dmitry utkins kuk, kanske under det att den psykotiske dvärgen i kreml idkar sodomi med dig? putain verkar ju ha en "ambivalent" sexuell läggning, inte minst m.a.a. alla homoerotiska barbröstade bilder hen låter publicera...