• 9
  • 10
2024-03-09, 02:39
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av boboboxbox
Rederiet stämmer Volkswagengruppen:

https://www.dagensps.se/motor/tusent...n-av-rederiet/

Ja, här finns en lite längre artikel om stämningen. Den är inlämnad av rederiet i Japan till den regionala domstolen i Stuttgart (Volkswagens hemvistort).

Die Welt skriver:

https://www.welt.de/wirtschaft/artic...onensumme.html

Citat:
Ursprungligen postat av Die Welt
Ägaren till "Felicity Ace" stämmer Porsche på miljoner i skadestånd
Publicerad: 7 mars 2024

För nästan två år sedan brann bilfraktfartyget "Felicity Ace" i Atlanten. Enligt den japanska ägaren berodde det på att batteriet i en Porsche brann. Tillsammans med försäkringsbolagen stämmer företaget nu Porsche och andra VW-märken på nästan 30 miljoner euro.

Efter förlisningen av ett bilfraktfartyg stämmer rederiet och försäkringsbolagen Porsche och ett annat VW-företag på skadestånd. Käranden hävdar krav på totalt nästan 30 miljoner euro mot sportbilstillverkaren , som en talesman för Stuttgarts regionala domstol meddelade på onsdagen på begäran.
Ett andra mål – mot Porsche och ett annat, icke namngivet Volkswagen-företag – pågår för närvarande i Braunschweig. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" och "Braunschweiger Zeitung" hade tidigare rapporterat.


Det cirka 200 meter långa bilfraktfartyget "Felicity Ace" var på väg från Emden till USA i februari 2022 när en brand bröt ut nära Azorerna i Atlanten. Besättningen räddades. Fartyget sjönk senare under ett försök att bärga och bogsera det. Det fanns nästan 4 000 nya bilar från olika VW-märken ombord, inklusive Porsche-fordon.

Besättningen hade tydligen vittnat för den portugisiska kustbevakningen/marinen att branden började bland elbilarna. Men domstolen ger inte så många uppgifter om vad som står i stämningen:

Citat:
Ursprungligen postat av Die Welt
Ursprunget och orsaken till branden är fortfarande oklart. Detta argumenteras nu i domstol. Enligt den regionala domstolen i Stuttgart hävdar fartygets ägare, som är baserad i Tokyo, Japan, att branden startade från en Porsche vars litiumjonbatteri påstås ha fattat eld.

Ägaren uppger bland annat att Porsche inte påtalat faran och nödvändiga försiktighetsåtgärder vid transport av sina elfordon med högpresterande batterier.

Volkswagen Group hade svarat:

Citat:
Ursprungligen postat av Die Welt
En talesman för sportbilstillverkaren kommenterade inte detaljerna i förfarandet på onsdagen: "Porsche AG bekräftar att det har delgivits civilrättsliga stämningar i Tyskland i samband med förlisningen av "Felicity Ace". Eftersom dessa är pågående förfaranden kan vi för närvarande inte kommentera ytterligare detaljer."
En VW-talesman i Wolfsburg bekräftade att VW Groups bilar fanns med ombord.

Fotnoter:
Citat:
Ursprungligen postat av Die Welt
* Ett brinnande fraktfartyg ses i Atlanten söder om Azorerna på denna bild från den portugisiska flottan.
* Efter branden på ett fraktfartyg med omkring 4 000 tyska bilar mitt på Atlanten efterlyser experter att brandbekämpningssystemen på de enorma transportfartygen ska förbättras.
* FÖR STOR FÖR BRANDSKYDD?
* Allt fler containerfartyg brinner – rederiernas dyra okunskap

Det är rätt egendomligt att elbilstillverkarna enligt rykten ska ha påstått att rederiet skulle ha hanterat
fordonen vårdslöst. När de på samma gång säger att elbilarna ska tåla en krock på 100 km/tim utan vidare, eller vad de nu hade påstått ?

Så något inbyggt fel finns det i dessa elbilar, helt klart.

Vem minns väl inte Apollo 13s miserabla färd mot Månen som fick avslutas i förtid, just på grund av en brand och explosion i bränslecellerna, också de en slags högpresterande batterier.

Vem minns väl inte heller kaffebryggardebatten, då villor och lägenheter totalförstördes av bränder från kaffebryggare ?

Tillverkarna satte då dit en liten säkring med en temperaturkänslig metallpärla som smälte vid cirka 120-130 C och som avstyrde brandförloppet.
Säkringen kostade då på den tiden cirka 5-10 kronor.

Samma säkring finns i regel också i dammsugare, torktumlare, tvättmaskiner,
nätaggregatet på stationära datorer etc.

Försäkringsmässigt kanske att detta haveri redan är avklarat, men det kan hända att rederiet vill undvika självrisken och det är därför som att de stämmer ?
Citera
2024-03-09, 13:26
  #110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 448
Havet klarar av o ta hand om olja som läcker ut sakta från fartygets tankar , kolla Deepwater Horizon.

Kommer förmodligen ske över lång lång tid

Javisst, oljan äts upp av alger, mikrober och plankton.
Den enes död, den andres bröd heter det ju.
Oljan och gasen är ju från början döda djur, alger, plankton och växter som har omvandlats i högt tryck och hög temperatur under årmiljonerna till olja. Det är inget som är främmande med oljan precis.
I vissa områden så finns de berömda asfaltsjöarna där oljan bubblar upp ur underjorden.
Till exempel på Trinidad:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pitch_Lake
På andra ställen läcker det ut naturgas så mycket att marken brinner konstant, tex i Turkmenistan:
https://en.wikipedia.org/wiki/Darvaza_gas_crater

Citat:
Ursprungligen postat av infidel
Stena planerar att införskaffa en elektrisk färja med ett gigantiskt litiumbatteri. Blir det brand i den, så släcker elden sig själv genom att batteriet smälter genom skrovet. Jaaaa vaaaa bjaaaaaaaa!

Jag tycker vi går all-in på dessa jättefärjor.
Klimatet ska räddas till varje pris, no questions asked whatsoever ?

Det blir i alla fall ett spektakulärt fyrverkeri när det väl går åt helvete ?
__________________
Senast redigerad av DrSvenne 2024-03-09 kl. 13:29.
Citera
2024-03-09, 13:29
  #111
Medlem
448s avatar
Man har naturliga råoljeläckor i havet oxå

Deepwaterhårisån oljan försvann ju totalt onde va fan ruggigt mycket
Citera
2024-03-10, 01:52
  #112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 448
Man har naturliga råoljeläckor i havet oxå

Deepwaterhårisån oljan försvann ju totalt onde va fan ruggigt mycket

Finns ju en Wikipedia-artikel om denna olycka här:
https://en.wikipedia.org/wiki/Deepwater_Horizon

Till slut lyckades man ju plugga igen hålet, men den utläckta oljan ligger tydligen kvar.
Normalt så skulle den mesta oljan flutit upp till ytan, men så småningom tjocknar dessa klumpar och sjunker ner till bottnen.
Somliga rödalger påstås kunna äta upp råoljan, vilket går fortare ju varmare vattnet är.
Och Mexikanska Golfen har konstant varmt vatten, åtminstone på ytan.

Det händer konstiga saker nere på havsbottnen, tex hetvattenkällorna på havsbottnen och vulkaner under vattnet, där kemiska reaktioner sker som man inte trodde vara möjliga i naturen.

De liknar delvis tex somliga vulkaner som spyr ut smält svavel från underjorden, varav det finns rätt många uppe på land.

Misstankar finns om att batteribränderna orsakas av ett mycket enkelt fel vid monteringen av batteripackarna. De svetsas ihop med ett metallbleck, men detta går så fort i dagens maskiner att man inte kan kolla varje svets enskilt. Är svetsen dålig så blir denna en hotspot i batteripacken och vid stort strömuttag kan den smälta och sedan brinner batteripacket helt enkelt ihop.

Felet var känt redan på den tiden då man byggde radiostyrda modellfordon med deras batteripackar, trots att de var så små.

Å andra sidan så verkar teorin inte riktigt stämma, utan många elbilsbränder har inträffat när elbilen stått parkerad. Och att inget strömuttag har skett.
Bevisen om vad som startat branden försvinner i och med själva branden.
Så detta problem lär bli mycket svårlöst.
__________________
Senast redigerad av DrSvenne 2024-03-10 kl. 01:56.
Citera
2024-03-10, 01:53
  #113
Medlem
BBC skrev nyligen om en elcykel som hade startat en våldsam brand i London:

https://www.bbc.com/news/uk-england-london-68286943

Citat:
Ursprungligen postat av BBC
Whitechapel: Man seen dangling from window to escape e-bike fire
Firefighters have revealed how they had to rescue two men from a window ledge after a large fire broke out in an east London flat.


London Fire Brigade (LFB) said the blaze at the third-floor flat in Whitechapel, east London, on 7 February was caused by an e-bike on charge.

Two men could not escape because their exit was blocked by fire and attempted to escape out of the window.

They were rescued by firefighters from the window using ladders.

The fire service said it showed "just how dangerous blocking your escape route can be".

Danny McLaughlin, 64, a neighbour who watched one of the rescues unfold and captured it on his phone, said: "I heard shouting that woke me up. I looked out of one of my windows and saw one of the men hanging from a third-floor window ledge in the neighbouring block.
Dessa litiumbatterier består av två tunna filmer som rullas ihop till en rund cell.
Det finns en del nackdelar med denna tunnfilmsteknik, nämligen att den tunna filmen kan inte bära så stora strömuttag, förränn hela cellen kommer att börja smälta. Och då är den så kallade termiska rusningen igång, thermal runaway.
Då brinner hela skiten ihop.

Värsta scenariot vore väl en hel batterifabrik som brinner upp, det blir inte så kul, nej ?

Och sådant har hänt förr, men det var före Internets tid så det lär bli svårt att hitta de artiklarna.

Förslag finns att dränka in hela batteripacket med någon slags kylarvätska,
men cirkulationen av vätskan kan inte upprätthållas med nuvarande design av
elbilarna och dess batterier.
Citera
  • 9
  • 10

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in