Citat:
Ursprungligen postat av
kirespappapa
Det är inte obegripligt, tvärtom jävligt simpelt och det är väl därför jänkarna älskar sporten. Själv nöjer jag mig med Finalen. Basket är egentligen min sport men det går inga NBA matcher när det är Super Bowl.
Mitt problem med amerikansk fotboll är att det är en långsam sport som inte direkt jagar upp blodtrycket. Utöver så kallade field goals(?) så är varje poäng en arbetsam och långsam insats där man i play efter play vinner yard efter yard. Allting tar en sån förbannad tid och det är givetvis meningen eftersom då får man gott om reklampauser för bilbatterier och sportdrycker.
Det är en väldigt annorlunda sport och det är väl ett bevis så gott som något att den inte spridit sig någonstans utanför USA med någon större framgång, trots att vi är så genomamerikaniserade. Hela Sydamerika är frälsta av riktig fotboll och även i USA vinner MLS mark för varje år. Men det verkar finnas en traditionell ficka för den här reklamfinansierade hockeyskyddsrugbyn. Åtminstone änsålänge.