Citat:
Ursprungligen postat av
Bimbolina
Tack för att du förklarar.
Så om man ville ha filmstödsnämndens pengar var man tvungen att göra film som de gillade? Det låter lite som vilken filmproducent som helst faktiskt.
Vill man att andra ska finansiera ens konst tvingas man gå med på de krav de ställer; det är ett av grundvillkoren filmregissörer alltid har fått förhålla sig till. Varför detta skulle ha blivit ett hot mot den konstnärliga friheten först nu är en gåta.
För att Filmstödsnämnden är statlig, d.v.s. de pengar de delar ut är skattepengar som vi alla varit med och slitit ihop till, samtidigt som vi inte blivit tillfrågade om vi tycker att det måste finnas negrer eller araber i varje film, hälften av karaktärerna måste vara kvinnor, kvinnorna måste visas upp i roller som de normalt inte har i verkligheten, homosexuella par måste visas upp som att det är helt normalt och inget avvikande, o.s.v. o.s.v..
...men nu har Regeringen som sagt kört över detta, eftersom det visade sig att ingen ville gå och se filmerna!

Lite förnuft finns det alltså kvar i landet.