Citat:
Ursprungligen postat av
mendokse
Det här är filmforumet, här diskuterar man film. Det är inte psykologiforumet där man diskuterar om hur man ska må bra.
Tråden handlar om att filmer har blivit woke och vad man tycker och tänker om det.
Att du då säger att detta inte är ett problem utan endast ett problem hos TS, att allt är subjektivt och man löser problemet enkelt genom att bara sluta kolla på film(något TS redan funderat över) gör dina inlägg helt meningslösa. Om du tycker det är onödigt att diskutera film för "Sen då? När man har diskuterat klart vad händer då?" finns det ingen mening med att du är här.
Det är inte meningslöst att diskutera om film. Det hade varit en meningsfull konversation om alla kunnat dela tips på film och serier som inte är woke. (Tror förresten det finns en sådan tråd?)
Men TS villl ju inte alls lösa situationen eller diskutera film. I sådana fall skulle han ju ta till sig de tipsen han får. Någon undrar om han utforskat indievärlden - men nej det går ju inte, det är för B! Någon skriver att länder som Tyskland, Ryssland, Polen och Turkiet gör icke-woke filmer, men det duger inte heller för då måste han lyssna på något fult språk och det orkar han inte. Och han har redan sett allt och allt är lika dåligt och woke.
Ja, men vad återstår att diskutera eller skriva till honom? Han söker medhåll och emotionell stöttning. Inget fel i det, men det är inte mitt fel att han inte placerat tråden under Psykisk hälsa. När någon då dessutom skriver i andra trådar att den mår dåligt i andra trådar har jag inga andra råd än att antingen avlägsna sig själv från problemet och sluta kolla, eller inse att det ligger i betraktarens öga vad som är bra eller dåligt. Eller försöka lösa problemet, typ gör en egen film eller inte vet jag.