Citat:
Ursprungligen postat av
Dimpen
Jag kan nog hålla med dig om just det med att om inte landsförrädaren Reinfeldt kommit till makten så hade Sverige inte haft den invandring och de problem som det orsakat.
Moderaterna idag tar ju, vad jag förstår, avstånd från FR:s politik.
Men varför har då inte Löfvén vridit skutan rätt under sin tid som statsminister? Han hade ju ett antal år på sig men gjorde ingenting åt det.
Som jag skrev i mitt tidigare inlägg så är Socialdemokraterna under G.Ps tid och av idag 2 helt olika partier, dom har i princip bara namnet och gamla meriter gemensamt.
Efter G.P avgick så har alla vilsna särintressen i princip gjort en statskupp och helt ändrat partiet.
Det är främst alla flyktingkramare, dårfeminister, miljöfobiker, etc som fått sin vilja fram med dom svaga statsministrarna som varit efter G.P, han var hård och tryckte tillbaka dom små men högljudda krafterna.
Att S sen inledde mer samarbete med MP gjorde att dom destruktiva krafterna inom S fick nya polare och bundsförvanter och katastrofen var ett faktum.
Vi får se om Margareta Andersson är man/kvinna nog att vända skutan, jag tror tyvärr det gått för långt redan.
Men sämre än under Löfven kan det nog inte bli.
Magdalena Andersson 2021-
Stefan Löfven 2012-2021
Håkan Juholt 2011-2012
Mona Sahlin 2007-2011
Göran Persson 1996-2007
Ingvar Carlsson 1986-1996
Olof Palme 1969-1986
Tage Erlander 1946-1969
Per-Albin Hansson 1925-1946
Hjalmar Branting 1907-1925
Claes Emil Tholin 1896-1907