Kom att tänka på att jag lyssnade lite på denna artist förut.
Citat:
Anders ”Moneybrother” Wendin debuterade i slutet på 90-talet som sångare i bandet Monster. År 2002 släppte han sin första EP som Moneybrother och har sedan dess hunnit ge ifrån sig otaliga album – både som Moneybrother och på modersmål som Anders Wendin.
Med hundratals konserter i ryggen, både på egen hand och med fullt band, har Anders gjort sig ett namn som en av landets främsta liveartister och i sina olika musikaliska kostymer förenat både punk, soul, rock, tröstrikt, storslaget och intimt. År 2017 medverkade Anders Wendin i TV4-succén Så Mycket Bättre. Med sina själfulla och hyllade tolkningar sjöng han sig än djupare in i vardagsrummen och blev Moneybrother med hela svenska folket.
Nu är det dags för nästa steg. Nya albumet "Det är dom dagarna jag vill sjunga om" släpptes förra året och i samband med denna åker Anders ut på vägarna igen.
Jag är inget stort Moneybrother-fan, verkligen inte. Tror dock det finns potential att hitta fler låtar att digga.
Både engelska och svenska album i diskografin:
- "Blood Panic" (2003)
- "To Die Alone" (2005)
- "Pengabrorsan" (2006)
- "Mount Pleasure" (2007)
- "Real Control" (2009)
- "This Is Where Life Is" (2012)
- "Det är dom dagarna jag vill sjunga om" (2018)
Det album jag fastnat mest för hittills är "Mount Pleasure". Ska lyssna in mig mer nu.
Finns det några stora eller små Moneybrother-fans här i publiken? Vilka album är rekommenderade och vilka rekommenderas inte?