Citat:
Ursprungligen postat av
KJosef
Man får vara selektiv. Sberbank kan mycket väl gå i konkurs men Lukoil och Gazprom fortsätter tjäna pengar på grund av att de är helt centrala för Europas energiförsörjning. De har inte drabbats av sanktioner av just denna anledning.
Nominellt värde på tillgångarna är inte så intressant. Om jag kan få hundratals procent i direktavkastning så är jag nöjd även om ingen vill köpa själva aktien.
Ja visst är det så, det är den procentuella förändringen efter denna extrema nedgång som är intressant för nya köpare som går in. Själv känner jag inte till den ryska marknaden eftersom jag aldrig varit inne i den och kan därför inte bedöma hur vinstprognoserna för dessa bolag ser ut nu.
En annan viktig faktor att bedöma är förstås också risken att tillgångar bara konfiskeras eller helt enkelt inte kan säljas. Detta är ett viktigt skäl till att jag har undvikit investeringar i länder som har ledare som kan fatta extrema beslut över natten.