Citat:
Ursprungligen postat av
fermion
3) Utländska medborgare och statslösa bör ej självklart få del av svenska förmåner om det ej gäller sådant som är reglerat i EU.
Rätten till en rättvis rättegång gäller enligt svensk grundlag samtliga som befinner sig på svenskt territorium. Således kan rättsväsendet naturligtvis inte göra skillnad baserat på status som medborgare avseende själva prövningen. I rätten till en rättvis rättegång ligger även rätten till ett försvar (med vissa begränsningar avseende målets karaktär).
Skyddet i grundlagen kommer från skyddet i EKMR art. 6 som står över svensk lag genom Regeringsformen kap. 2 § 19.
Så, sammantaget saknar den tilltalades status som medborgare relevans för frågan huruvida denne har rätt till försvarare eller inte. Det ska väl även nämnas att EKMR art. 6 även gäller i Sverige genom EU-stadgan.