Citat:
Ursprungligen postat av
Koko2
Men hur gör dom detta om man har kontantkort? Som inte är registrerat på mig? Och okej att dom avlyssnar samtal. Men hur stor är risken att dom avlyssnar när jag sitter och pratar med min son och telefonen ligger på bordet? Givetvis om jag då hade varit misstänkt för brott. Men att dom aldrig haft tillgång till telefonen, eller att dom kan kontakta någon leverantör.
Om du har kontantkort vet de ju inte om det, såvida det inte finns registrerat någonstans då. Om du däremot ringer någon som de redan har koll på så kommer de att känna till ditt nummer (nu menar jag inte telefonnummer utan det unika nummer som finns på SIM-kortet) och kommer att kunna börja titta på det, och vid det laget kommer det att vara en smal sak att ta reda på att du verkligen är du om de nu redan är intresserade av dig.
Att ordna så att de lyssnar via en telefon (jag antar nu att du inte menar ett telefonsamtal utan att fjärraktivera telefonens mikrofon och lyssna på den) går men är knappast något som görs i stor skala. Dessutom antas det (felaktigt) av många att vara sådant som "inte går" att göra. Att hålla möjligheten "hemlig" är viktigare än att sätta dit småbus, annars skulle ju brottslingar lägga undan sina telefoner när de skulle prata brott. Så att agera på något man hört på det sättet gör man bara om det är något väldigt viktigt.
Att polisen skulle, utan att ha fysiskt haft den, hacka en telefon de inte ens vet att du äger, som har ett kontantkort som de inte heller vet att du äger, för att lyssna på dig när du pratar med din son om - antar jag - saker som inte inbegriper smuggling av 500 ton heroin eller mord på statsministern eller liknande, det finns ju inte. Dvs. det går men risken är i stort sett 0%. Om du är orolig över det hela är det ju bara att lägga telefonen under en kudde eller något. Alla som försökt prata i telefon när motparten råkar hålla en tumme över mikrofonen vet ju att ljudet blir dåligt rätt fort.