Citat:
Ursprungligen postat av Nanteq
Läste det precis! Tar dom bort fighterna, säg nästa säsong går NHL i putten efter den säsongen. Han blev knockad, sånt händer. Hur många har inte burits ut på bår pga tacklingar i år?
But what really grinds my gear: alla jävla inkompetenta journalister (både svenska som N.A.) som jämnställer Simons klubba, Tootoo och nu det här. Det är på samma dagisnivå som Tv4 dokumentären i höstas, kan dom inget om hockey??
Som någon skrev på hockeyfights.com: inte fan har någon dött i LNAH och där fightas dom otroligt mycket mer än i NHL. Önskar alla bojkottar NHL om de tar bort fightingen. Tyvärr lyckas väl Bettman få alla sina harvardpolares företag att köpa upp biljetterna för hela säsongen medans han håller för öronen och peka på försäljningssiffrorna.
Vafan har hänt med världen, nu menar jag inte bara hockeyn. Det är inne att vara bög och fotbollspojkarna filmar mer än någonsin. Det är coolt att vara "thug" och hiphoppare och sitta och dunka i rosa bilar och skjuta folk på 40 meters avstånd. Man kan inte hamna i bråk utan att vara rädd för att få en kniv i ryggen. Företagen bestämmer i världen och bryr sig inte ett skit om vad vi dödliga anser.
Enda som är kvar av den ärliga världen är hockeyn, och visst fan håller den på att försvinna också. Kanske jagar upp mig för mycket men jag blir så satans jävla lack på att folk inte öppnar ögonen. Jävla skitställe.