Citat:
Ursprungligen postat av
Castle
Hej. Tack för feedback, hade fan glömt att jag frågat en gång innan, tack för påminnelsen.
Förtydligande: Köttförslag undanbedes. Men fisk går bra.
(Obs: inte samma kvinna, tyvärr)
Du verkar inte förstå uppförandekoder alls.
Men okej jag förstår inte alls hur du fungerar när det finns mängder med hemsidor med tips på matlagning med recept och allting om du är ute efter någon form av menyer.
Men framför allt fattar jag inte varför du gör som du gör med kvinnor, du lägger upp en totalt felaktig bild av dig själv som om du har koll på vad du gör och inte ens frågar henne om vad hon gillar.
Om ni ska göra detta som en umgängesgrej så fattar du väl själv hur folk resonerar kring tacos?
Det är just att bara stå med skärbrädan , medans någon annan steker köttfärs eller vad du nu då äter.
Annars så handlar matlagning om samarbete gällande att smaka av och improvisera.
Säger man laxburgare så innebär de moment där du kan låta någon annan skära grönsaker medans du steker laxburgarna, men ska du komma in med att säga saker är för heligt enligt dig så är du skitjobbig.
Ni kommer väl knappast stå och panera vitling i vetemjöl då det är för högtidligt och allt man får höra, samtidigt som du frågar om tips till förrätt och efterrätt.
Allvarligt talat så är du vegetarian, när jag bjuder på vegetariskt så är det inte vad jag föredrar utan måste.
Då köper jag färskpasta kokar broccoli och gör en sås på grädde och vin med buljong och kryddor med ost i för att jag tycker om det men det är inte direkt roligt samarbete .
Ska jag äta vegetariskt så får det vara inlagda vitlöksklyftor, ost , soltorkade tomater , kronärtskockshjärtan, bra oliver och bra avokado sånt som är dyrt helt enkelt när man valt ut en hel del.
Du borde kunna sånt som avstår kött.. Och jag ogillar att laga fisk för att lukten och sånt sätter sig och det är opålitlig kvalité fryst och det är jobbigt att skaffa färsk fisk och ha rätt tajming, de är upp till dig.
Men så lite du anstränger dig i tråden och förväntar dig färdiga koncept så borde ni gått på restaurang som cdec sa.